Aglomeracja Beskidzka pracowała nad kolejnymi uchwałami
2020-01-15
W poniedziałek, 13 stycznia w Bielsku-Białej odbyło się Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego „Aglomeracja Beskidzka", które było okazją do przyjęcia niezwykle istotnych regulaminów i planów, umożliwiających podjęcie dalszych kroków w celu pozyskania zewnętrznych środków finansowych na realizację najpilniejszych i wymagających sporych pieniędzy inwestycji.
W trakcie spotkania przyjęty został regulamin zgromadzenia, zarządu stowarzyszenia i komisji rewizyjnej, a także plan finansowy oraz ramowy harmonogram działalności tej organizacji w 2020 roku. To kolejny krok po podpisaniu aktu założycielskiego, które umożliwi podjęcie realnych działań na rzecz wspólnego działania, współpracy lokalnej i regionalnej, to także wzmacnianie głosu na forum województwa.
Kolejnym ważnym punktem obrad było przyjęcie listu intencyjnego w zakresie współpracy jednostek samorządu terytorialnego, wchodzących w skład Stowarzyszenia, w realizacji zintegrowanych, partnerskich projektów dotyczących gospodarki odpadami na terenie subregionu południowego województwa śląskiego, w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych w latach 2021-2027 lub w ramach innych instrumentów polityki rozwoju regionalnego. Stanowisko wypracowane podczas poniedziałkowych obrad zostanie przekazane zarządowi województwa śląskiego i odpowiednim instytucjom zajmującym się tą tematyką.
Jednym z aktualnych celów członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego „Aglomeracja Beskidzka" jest odpowiednie przygotowanie się do kolejnej perspektywy finansowej budżetu UE oraz wdrażania instrumentu Regionalne Inwestycje Terytorialne na lata 2021-2027. W tym celu burmistrzowie i wójtowie prowadzą aktualnie identyfikację wspólnych potrzeb inwestycyjnych.
Już dziś jednak wiadomo, iż jednym z obszarów wymagających znaczących inwestycji w subregionie jest transport, ze szczególnym uwzględnieniem transportu publicznego. Rozwój transportu w południowej części województwa oraz potencjalne inwestycje samorządowe są jednak w dużej mierze zależne od inwestycji pozostających w kompetencjach administracji rządowej lub samorządu województwa. W największej mierze dotyczy to transportu kolejowego. W związku z tym Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia przyjęło uchwałę dotyczącą priorytetowych projektów transportowych na terenie subregionu południowego, ze szczególnym uwzględnieniem modernizacji linii kolejowych na odcinkach: Żywiec – Sucha Beskidzka, Bielsko-Biała – Kęty, Węgierska Górka – Zwardoń, Bielsko-Biała – Skoczów. Uchwała zostanie przekazana zarządowi naszego województwa, właściwemu ministerstwu zajmującemu się modernizacją linii kolejowych oraz do PKP.
Spotkanie założycielskie Aglomeracji Beskidzkiej. Zdjęcie: UM Bielsko-Biała |