Brak zagrożenia w efekcie wybuchu w Niemczech
2021-07-29
W związku z pytaniami o stopień zagrożenia dla Polski po wybuchu na terenie parku przemysłowego w niemieckim Leverkusen, Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja, iż szczegółowe analizy i dane z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie potwierdzają zagrożenia.
Informacja z Ministerstwo Klimatu i Środowiska:
„W związku z wybuchem w dniu 27. 07. 2021 r. o godz. 10. na terenie Chempark w Leverkusen (Niemcy) i prognozowanym przez IMGW-PIB dotarciem smugi zanieczyszczeń do granic Polski w dniu 28 lipca w godzinach porannych (7.00-9.00.) uprzejmie informuję, iż na stacjach pomiarów jakości powietrza prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska nie odnotowano podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w godzinach porannych (7.00.-9.00.) w dniu 28.07.2021 r. Wyjątkiem jest stacja pomiarowa w Gdańsku, na ul. Powstańców Warszawskich, gdzie o godz. 8.00 odnotowano stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynoszące 145 µg/m3, jednakże wysokie stężenia pyłu PM10 na tej stacji, nie są związane z wybuchem i występowały również w dniach poprzedzających wybuch w Niemczech. Sytuacja może ulec zmianie, w zależności od przesuwającej się smugi zanieczyszczeń i występujących warunków meteorologicznych. Bieżące dane pomiarowe jakości powietrza dostępne są na portalu „Jakość powietrza” oraz w aplikacji na urządzenia mobilne „Jakość powietrza w Polsce”.
Na wykresie ze Szczecina (stacja na ul. Piłsudskiego 1) widać, że bieżąca koncentracja nie wyróżnia się w porównaniu do ostatnich dwóch dób. fot. IMGW-PIB |