Dzień Samorządu Terytorialnego
2021-05-27
27 maja przypada rocznica przeprowadzenia pierwszych demokratycznych wyborów do rad gmin. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2000 roku, w tym właśnie dniu, obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego.
Utworzenie jednostek samorządu terytorialnego w 1990 r. miało dwa zasadnicze cele, a mianowicie decentralizację władzy w zakresie gospodarowania na poziomie lokalnym oraz budowę społeczeństwa obywatelskiego, które będzie współodpowiedzialnie decydowało o swoim najbliższym otoczeniu. Obywatele wybierali radnych w 2383 gminach. W skład poszczególnych rad, w zależności od liczby mieszkańców gminy, wchodziło od 15 do 100 radnych. Łącznie do obsadzenia było 52 037 mandatów, o które ubiegały się 147 193 osoby. Frekwencja uprawnionych do oddania głosu wyniosła wtedy 42,27%.
Gminy i miasta istniejące w dniu wejścia w życie ustawy zachowywały dotychczasową nazwę, obszar, granice i siedzibę władz. W powiecie cieszyńskim wybierano radnych do 12 samorządów: Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Zebrzydowice i miast Cieszyn, Ustroń, Wisła. W skład gminy Goleszów wchodziły sołectwa: Bażanowice, Cisownica, Dzięgielów, Godziszów, Goleszów, Kisielów, Kozakowice, Leszna Górna, Puńców. Pierwszym przewodniczącym Rady Gminy Goleszów został Janusz Gabryś, który funkcję tę pełnił przez trzy kadencje (do 2002 roku). Zastępcami przewodniczącego Rady Gminy w 1990 roku zostali Wiesław Lisowski i Edward Pala. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Rada Gminy wybrała Zarząd Gminy, na którego czele – jako Wójt Gminy Goleszów – stanął Jan Sztwiertnia. Na tym stanowisku pozostał do 2001 roku, gdy w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski. Utworzenie gmin w 1990 r. przypieczętowało odejście od obowiązującej przez cały okres PRL zasady jednolitej władzy państwowej i utwierdzało podział kompetencji między administracją centralną, a samorządową.
- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój naszego samorządu. Słowa uznania i podziękowania kieruję zarówno do obecnych samorządowców oraz ich poprzedników. Przedstawicielom mieszkańców, którzy wypełniają obecnie mandat społeczny życzę wielu sukcesów i zadowolenia z efektów swojej pracy. Dziękuję także wszystkim pracownikom Urzędu Gminy i jego jednostek organizacyjnych, którzy swoim zaangażowaniem wspierają samorządowców w realizacji działań na rzecz mieszkańców naszej gminy - zaznacza Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów.
27 maja przypada rocznica przeprowadzenia pierwszych demokratycznych wyborów do rad gmin, które miały miejsce w 1990 roku. |