Gmina Goleszów poleca: Kalendarz Goleszowski oraz Pieśni ludowe ze zbiorów Pawła Pustówki
2021-01-05
Jeszcze przed końcem 2020 roku ukazały się dwie ciekawe publikacje wydane przez Gminę Goleszów. Pierwsza to tradycyjny już Kalendarz Goleszowski, który ukazuje się od 2001 roku i stanowi kompendium wiedzy o gminie oraz podsumowanie tego czym żyli mieszkańcy Gminy Goleszów w minionym roku. Druga publikacja to ciekawa pozycja dla miłośników ludowych pieśni, których wybór skupił się wokół zbiorów Pawła Pustówki.
Tegoroczny Kalendarz Goleszowski otwiera rozdział zatytułowany „Przełomowy rok 2020", który z oczywistych względów poświęcony jest pandemii koronawirusa, która swoje piętno odcisnęła również na codziennym życiu mieszkańców Gminy Goleszów. W dalszej części 20. numeru Kalendarza Goleszowskiego znalazła się historia goleszowskiego gimnazjum, opis muzycznych tradycji zawartych w Kronice Goleszowa oraz wspomnienie największej bitwy w ramach wojny czechosłowacko-polskiej, która odbyła się m.in. na terenie Kisielowa i Godziszowa. Na czytelników czeka również rozbudowany opis sylwetek mieszkańców - laureatów „Cieszynianek 2020" oraz obszerny rozdział poświęcony jubileuszom ważnym z punktu widzenia mieszkańców gminy oraz artykuł dotyczący ciekawostek ze świat przyrody.
Wydanie papierowe Kalendarza Goleszowskiego dostępne jest w Urzędzie Gminy Goleszów, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Goleszowie oraz w jej filiach w Cisownicy i Puńcowie, a także w siedzibie redakcji Panoramy Goleszowskiej (ul. Zakładowa 12). Z uwagi na ograniczony nakład gminnego kalendarza zachęcamy także do jego lektury on-line. wersja elektroniczna Kalendarza Goleszowskiego dostępna jest na www.goleszow.pl/kalendarz goleszowski
„Pieśni ludowe ze zbiorów Pawła Pustówki", to z kolei wydawnictwo, które ukazało się w ramach projektu „Folklor inspiruje - muzyczna przygoda z folklorem", który uzyskał wsparcie z Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Publikacja prezentuje wybrane pieśni ludowe ze zbiorów Pawła Pustówki – nauczyciela, folklorysty i muzyka. Zasłużony mieszkaniec gminy Goleszów od 1904 roku (do emerytury) pracował jako nauczyciel i kierownik w Szkole Powszechnej w Goleszowie Równi, przez ponad 55 lat pełnił funkcję organisty w goleszowskim kościele ewangelickim i z zamiłowaniem zbierał pieśni ludowe Śląska Cieszyńskiego.
Ducha śpiewnika bardzo dobrze oddaje fragment wstępu, w którym czytamy: „Po półwieczu, jakie dzieli nas od odejścia nauczyciela, folklorysty, organisty i społecznika goleszowskiego Pawła Pustówki, jednej z postaci wyróżniających się niewątpliwie w śląsko-cieszyńskim kręgu zbieraczy źródeł ludowych, uznanej także poza regionem, oddajemy do użytku pierwszą poświęconą Mu publikację monograficzną: wybór pieśni i melodii tańców, nut z tekstami o poetyckim nierzadko walorze. To wybór dokonany z dużego, można rzec: imponującego zestawu notacji terenowych, który obejmuje również inne świadectwa kultury ludowej, w tym obrzędowe recytacje i powiedzonka o żartobliwym często wydźwięku. Korzystaliśmy przede wszystkim z odręcznego zapiśnika, w którym kreślił Pustówka na czystych kartkach atramentowe pięciolinie i takież nanosił nuty, trwale i wyraźnie do dzisiaj, pod nimi zaś stawiał pierwszą zwrotkę, a dalej następne. Ukazują to faksymilia dopełniające niniejszą edycję."
Ze względu na niewielki nakład egzemplarzy publikacja w pierwszej kolejności trafi do gminnych szkół, zespołów folklorystycznych, stowarzyszeń i instytucji zajmujących się folklorem.
Publikacje |