Goleszowianie na festiwalu w Maroku
2017-04-03
Festiwal Nomadów w Mhamid w Maroku, czyli muzyka, sztuka, dziedzictwo kulturalne Nomadów z Sahary, konferencje, spotkania z dziennikarzami i… niespodzianka! Po raz pierwszy w tym tyglu wydarzeń z kręgu kultury marokańskiej pojawiły się polskie akcenty!
Z inicjatywy Stowarzyszenia Współpracy Polsko – Marokańskiej „Africae Deserta Project” z Goleszowa w 14 edycji Festival Des Nomades wzięły udział polskie zespoły: Dikanda, Magda Navarrete i Andrzej Lewocki oraz „DudySkrzypce” wraz z uczennicami Fundacji Braci Golec – Martyną i Kamilą Pońc – mieszkankami naszej gminy.
Od początku festiwal odbywa się w małej miejscowości pod nazwą Mhamid. Wioska jest położona u wrót Sahary. W czasie obchodów święta Nomadów miejsce to tętni życiem. Na ulicach można spotkać mnóstwo gości z Europy, zwłaszcza z Francji, Anglii, Holandii, jak również z Polski. Wydarzenie jest bardzo różnorodne. Motywem przewodnim jest oczywiście muzyka, ale zaproszeni artyści prezentują również taniec, rękodzieło, poezję, kuchnię marokańską. Wszystko po to, żeby zaprezentować bogatą kulturę ludów nomadycznych z Sahary, z całej Afryki jak również innych zakątków świata. Podczas festiwalu można wziąć udział w konferencjach, panelach dyskusyjnych, wystawach stałych i okazjonalnych.
Podczas tegorocznej edycji (16-18 marca) można było zobaczyć kilkanaście koncertów, które odbyły się na otwartej scenie. Wstęp na wszystkie wydarzenia każdego roku jest bezpłatny. Wśród gości zagranicznych w tym roku znaleźli się: gitarzysta Touareg Niger Bombino, muzycy z Mali Touareg, Terakaft; oraz trzy polskie grupy. Energetyczną muzykę bałkańską zaprezentowała Dikanda, tradycyjną ludową muzykę góralską przedstawił zespół „DudySkrzypce”, a śpiew i taniec flamenco Magda Navarrete i Andrzej Lewocki. Maroko reprezentowała legendarna grupa Nass El Ghiwane, nowa gwiazda muzyki Gnawa, Medhi Nassouli, diva Saida Charaf, Mohamed Jbara i tradycyjny zespół taneczny Ahwach Ouarzazate.
Polscy muzycy zrobili na marokańskiej publiczności ogromne wrażenie. Występ Dikandy, a zwłaszcza charyzma i sceniczna werwa wokalistki Ani Witczak – Czerniawskiej były dla widzów i słuchaczy prawdziwym olśnieniem. „Dudy Skrzypce”, czyli Marta Matuszna – Wejchenig oraz Rafał Bałaś - instruktorzy Fundacji Braci Golec wraz z Martyną i Kamilą Pońc z kolei zaprezentowali tradycyjne pieśni góralskie Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Ich występ również bardzo spodobał się gościom festiwalu, którzy po koncercie podkreślali, że pierwszy raz w życiu widzieli tak barwne stroje tradycyjne.
Dla Magdy Navarrete i Andrzeja Lewockiego organizatorzy zaplanowali wyjątkową rolę podczas festiwalu. Polscy artyści zostali zaproszeni do występu podczas oficjalnego otwarcia Festival des Nomades oraz do występu na głównej scenie przed gwiazdą muzyki marokańskiej Bombino. Niewątpliwie był to dla muzyków flamenco zaszczyt. W zamian za taką nobilitację ich osiągnięć tancerka Magda Navarrete w ostatni dzień festiwalu dała na scenie popis swojego kunsztu wokalnego i tanecznego mistrzostwa. Publiczność była oszołomiona jej występem.
Niespodzianką dla tysięcy osób, które przyjechały na festiwal z różnych stron świata były warsztaty kuchni góralskiej zorganizowane przez goleszowskie stowarzyszenie. Wspólne gotowanie odbyło się na polskim stoisku promocyjnym. Można tam było skosztować tradycyjnych polskich placków z blachy. Śmiało można powiedzieć, że polskie specjały rozchodziły się jak świeże bułeczki!
Dodatkową atrakcją było podczas festiwalu było zaproszenie na scenę marokańskiego zespołu Chigaga Group przez każdą z polskich grup. W ten sposób wspólne granie i muzykowanie polskich i marokańskich artystów przeniosło się na kontynent afrykański. Warto przypomnieć, że do tej pory Dikanda, Magda Navarrete, Dudy Skrzypce oraz Martyna i Kamila Pońc miały okazję wielokrotnie tworzyć muzyczne fuzje na terenie Polski podczas festiwali i koncertów.
Wszystkie wydarzenia i występy zostały zarejestrowane przez profesjonalnych operatorów filmowych, którzy wyruszyli z polską grupą na Saharę. Wkrótce będzie można zobaczyć pełną relację filmową z festiwalu autorstwa Elwiry Florek i Mateusza Jachyma.
Wyprawa polskich muzyków na Festiwal Nomadów do Maroka odbyła się w ramach realizacji projektu „Górale na Saharze & Nomadzi w Beskidach”, którego autorkami są Aneta Okupska – Pońc i Edyta Molęda ze Stowarzyszenia Współpracy Polsko – Marokańskiej. Od wielu lat w ramach działań stowarzyszenia organizują one koncerty, festiwale i mnóstwo wydarzeń kulturalnych, podczas których promują rodzime tradycje Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz szeroko pojętej góralszczyzny, jak również kulturę, sztukę i dziedzictwo Maroka.
W realizacji przedsięwzięcia dużą rolę odegrała pomoc udzielona przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Rabacie, gminę Goleszów oraz przyjaciół i znajomych. Pomysłodawczynie pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli realizację projektu.
Udział polskich artystów w 14 edycji festiwalu zaowocował ciekawą współpracą na przyszłość między Polską i Marokiem. Stowarzyszenie Współpracy Polsko – Marokańskiej zostało zaproszone na kolejny festiwal do Maroka. Tym razem polscy muzycy zostali zaproszeni do Tan Tan na festiwal muzyczny w maju oraz na jesienny Festiwal Filmów Dokumentalnych do Zagory w południowym Maroko, którego patronem honorowym będzie Polska. Oczywiście na przyszłorocznej – 15 edycji Festiwal Des Nomades również polskich muzyków nie zabraknie. Organizatorzy Madeleine le Floc'h i Noureddine Bougrab oficjalnie zaprosili naszych artystów do udziału w tym międzynarodowym wydarzeniu.
Uczestniczka festiwalu
FILM z festiwalu
Zdjęcia Elwira Florek
Stoisko z materiałami promocyjnymi | Stoisko z materiałami promocyjnymi | Stoisko z materiałami promocyjnymi |
Stoisko z materiałami promocyjnymi | Stoisko z materiałami promocyjnymi | Na Saharze |
Wspólne zdjęcie na Saharze | Stoisko z materiałami promocyjnymi, fot. Elwira Florek | Stoisko z materiałami promocyjnymi |
Stoisko z materiałami promocyjnymi | Stoisko z materiałami promocyjnymi | Wywiad dla radia marokańskiego |