Kalendarz Goleszowski 2018
2017-12-20
Zachęcamy do lektury Kalendarza Goleszowskiego 2018. Pierwszym artykułem w tej publikacji jest tekst „Nie ma Polski bez Puńcowa” opisujący przełomowe momenty dla historii naszego kraju, które miały miejsce na Śląsku Cieszyńskim w październiku 1918 roku.
W przyszłym roku będziemy obchodzili 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodleglości, ale również 500-lecie kościoła pw. św. Jerzego w Puńcowie i jednocześnie 100-lecie jego konsekracji. O jego historii, proboszczach, życiu religijnym, zmianach architektonicznych, ale również o kaplicy w Dzięgielowie dowiedzie się Państwo z trzech artykułów.
Tradycyjnie ciekawostkami ze świata zwierząt i roślin dzieli się z nami na łamach kalendarium mieszkaniec Cisownicy – Kamil Podżorski. O wyjątkowości naszej przyrody, tej ożywionej i nieożywionej, pisze doktor nauk biologicznych Tomasz Beczała, zaś o nowej ścieżce przyrodniczej, która połączyła Goleszów z Wędrynią, możemy przeczytać w tekście pt. „Przyroda nie zna granic”.
Nieodłącznym elementem przyrody jest myślistwo. O historii Koła Łowieckiego „Bażant”, o pozyskiwaniu zwierzyny czy gospodarce łowieckiej pisze Dariusz Sikora, podsumowując 70 lat istnienia tej organizacji.
„Idąc przez życie, zostawiasz ślad…” – na łamach naszej publikacji Witold Pieńkowski wspomina zmarłego w 2017 roku Honorowego Obywatela Gminy Goleszów Józefa Golca, a Kazimierz Wisełka opisuje mieszkańców Godziszowa zaangażowanych w tworzenie struktur gminnych.
„Kalendarz Goleszowski” to również świetna okazja, by przedstawić sylwetkę Jean-Claude’a Hauptmanna – laureata Srebrnej Cieszynianki 2017 oraz zachęcić do podróży po Kirgistanie razem z Czesławem Wołosem.
Zachęcam do lektury. Wersja elektroniczny dostępna TUTAJ, zaś wersję papierową będzie można otrzymać po świętach w Urzędzie Gminy Goleszów, w gminnych bibliotekach oraz w redakcji Panoramy Goleszowskiej (ul. Zakładowa 12).
Tomasz Lenkiewicz
Baner | Okładka |