Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej 2020

Laury Srebrnej i Złotej Cieszynianki przyznane!

2020-11-11

Tradycyjnie 11 listopada w dniu narodowego Święta Niepodległości miała miejsce uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej połączona z wręczeniem Laurów Srebrnej Cieszynianki oraz Honorowej Złotej Cieszynianki, która wyjątkowo z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną przybrała formę wydarzenia on-line. Decyzją Rady Gminy Goleszów Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała siostra Lidia Gottschalk, a Honorową Złotą Cieszyniankę przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej otrzymał mieszkaniec gminy Goleszów – Paweł Stanieczek. Dodatkowo Laurem Srebrnej Cieszynianki nagrodzoną przez władze Powiatu Cieszyńskiego została Alina Rakowska – mieszkanka gminy Goleszów, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Cieszynie.



Uroczystość wręczenia wyróżnień Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej transmitowana była zarówno na profilu facebook'owym stowarzyszenia, jak również w serwisie youtube na kanale marki turystycznej Śląska Cieszyńskiego. Mieszkańcy Goleszowa mogli śledzić przebieg uroczystości także na oficjalnym fanpage'u Wójt Gminy Goleszów Sylwii Cieślar.



Podczas uroczystości przyznanych zostało 14 Laurów Srebrnej Cieszynianki, które trafiły do reprezentantów samorządów wchodzących w skład Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej. Decyzją gminnych radnych honorowe wyróżnienie otrzymała w tym roku siostra Lidia Gottschalk, która w 1957 roku rozpoczęła służbę w Diakonacie Żeńskim „Eben-Ezer" w Dzięgielowie, a której kandydaturę zgłosiła Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

 

Podczas uroczystej gali przyznana została także Honorowa Złota Cieszynianka, którą przyznano większością głosów podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej. Decyzją przedstawicieli samorządów wchodzących w skład stowarzyszenia Honorową Złotą Cieszyniankę otrzymał Paweł Stanieczek – mieszkaniec gminy Goleszów, nauczyciel, społecznik, historyk i fotograf, a także członek chórów „Cantus" oraz „Mieszanego", działających przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie.

Dodatkowo Laurem Srebrnej Cieszyniaki nagrodzoną przez władze Powiatu Cieszyńskiego została Alina Rakowska – mieszkanka gminy Goleszów, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Cieszynie.



- Serdecznie gratuluję siostrze Lidii Gottschalk, której nominację przyjęłam z ogromną radością, jako wyraz uznania i podziękowania za jej długoletnią posługę rzecz osób potrzebujących pomocy, prowadzoną działalność charytatywną oraz aktywną postawę w realizacji przedsięwzięć mających na celu dobro całej lokalnej społeczności. Gratuluję także wyróżnienia Pawłowi Stanieczkowi, którego kandydaturę zgłosiłam podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej. Cieszę się, że pozostałe gminy przychyliły się do mojej propozycji, uznając zasługi cenionego mieszkańca gminy Goleszów. Gratuluję także pozostałym nagrodzonym, którzy swoimi życiowymi postawami i działalnością na rzecz lokalnej społeczności zasłużyli na wyróżenie Laurem Srebrnej Cieszynianki – komentuje Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów.

 

 

Sylwetki laureatów reprezentujących gminę Goleszów:

 

LIDIA GOTTSCHALK



Siostra Lidia Gottschalk (Sieglinde Gottschalk) – urodziła się 18 maja 1939 roku w Stawkach pod Węgorzewem na Mazurach. Swoje młode lata spędziła na rodzinnej wsi matki w Markucie (powiat ostródzki). Wychowywana w duchu chrześcijańskim i postawie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, w wieku 18 lat, odpowiedziała na wezwanie „Rok służby dla Pana", które ukazało się w jednym z numerów „Strażnicy Ewangelickiej". W 1957 r. rozpoczęła służbę w Diakonacie Żeńskim „Eben-Ezer" w Dzięgielowie. Pracowała wtedy w Domu Sióstr oraz w Domu Opieki na Szczukówce. Dzięki ukończeniu kursu pielęgniarskiego w 1959 roku rozpoczęła pracę w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, gdzie dalej zdobywała doświadczenie medyczne i podnosiła swoje kwalifikacje. Powołanie pielęgniarskie realizowała w szpitalu do 1975 roku. Od kwietnia 1975 roku do końca 1981 roku pracowała jako siostra zborowa w Parafii Ewangelickiej w Cieszynie.



15 listopada 1959 r. została „czepkowana" na siostrę próbną i otrzymała diakonackie imię Lidia. Realizując w poświeceniu swoją służbę 29 grudnia 1980 r. została wybrana przez Radę Sióstr na siostrę przełożoną Diakonatu. Włożyła wiele wysiłku w kontynuację działań "ruchu przebudzeniowego" w Kościele na Śląsku Cieszyńskim. Został on zainicjowany przez ks. Karola Kulisza na przełomie lat 1904/1905, a w latach dwudziestych XX. wieku przyczynił się do powstania Polskiego Diakonatu Ewangelickiego. Siostry miłosierdzia zwane diakonisami, od początku służyły w Szpitalu Śląskim i w żłobku w Cieszynie, w sanatorium w Bystrej, w Domu Opieki „Betezda" w Ligotce Kameralnej, w domu dziecka w Ustroniu oraz w wielu parafiach na Górnym Śląsku. Aktualnie Ewangelicki Diakonat Żeński „Eben-Ezer" jest ostatnim diakonatem w naszym kraju.



W czasie pełnienia przez siostrę Lidię funkcji siostry przełożonej otwarto Dom Opieki „Emaus" w Dzięgielowie oraz wyremontowano Dom Macierzysty Sióstr. Laureatka aktywnie uczestniczyła w komisjach budowy, przyczyniając się do rozwoju infrastruktury, na bazie której obecnie funkcjonują instytucje pomagające ludziom starszym i potrzebującym. Dodatkowo w 1994 r. w wyniku częściowej rewindykacji upaństwowionego niegdyś majątku Diakonat odzyskał prawa własności do dawnego Domu Dziecka. Budynek ten wymagał kapitalnego remontu. Siostra Lidia i inne siostry były zaangażowane w prace renowacyjne. Efektem zakrojonych na szeroką skalę działań było powstanie Domu Seniora „Emaus 2" dostosowanego do potrzeb osób starszych, wymagających pomocy i wsparcia. We wrześniu 2009 roku, po 28 latach „kierowania" dzięgielowskim Diakonatem, siostra Lidia przekazała urząd siostry przełożonej siostrze Ewie Cieślar.



Z niegasnącym zapałem nadal uczestniczy w życiu Kościoła i Diakonatu. Jest także aktywnym członkiem lokalnej społeczności Dzięgielowa, gdzie swoim optymizmem, dobrem, mądrością życiową oraz nieustającą radością życia wspiera wszelkie akcje i działania na rzecz małej ojczyzny. Siostra Lidia aktywnie współpracuje z samorządem gminnym oraz radą sołecką. Nadal prężnie działa w Stowarzyszeniu Miłośników Dzięgielowa, a także współpracuje przy organizacji Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie. W 2005 roku wyróżniono ją odznaczeniem ECCE HOMO za nieustanne proklamowanie dobra słowem i czynem oraz łączenie pomocy medycznej z duchową. W uznaniu jej działalność, trzynaście lat później, otrzymała także Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego"

 

PAWEŁ STANIECZEK

 

Paweł Stanieczek urodził się w 1933 roku. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Goleszowie. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Cieszynie rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Iskrzyczynie. W latach 1954-56 odbył zasadniczą służbę wojskową, w trakcie której prowadził radiowęzeł w jednostce wojskowej, a także objął redakcję tygodnika „Echo Poligonu". Po odbyciu służby rozpoczął studia zaoczne na Wydziale Filologii Polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, równocześnie pracując w Szkole Podstawowej w Goleszowie. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako nauczyciel polonista w Technikum Zawodowym w Bielsku-Białej. W latach 1965-1985 był dyrektorem Zespołu Szkół Energetycznych w Bielsku-Białej. W 1985 roku przeszedł na emeryturę, nadal jednak kontynuował pracę jako polonista w Szkole Podstawowej w Bażanowicach oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie. Po zakończeniu pracy nauczyciela objął funkcję redaktora naczelnego „Panoramy Goleszowskiej", którą pełnił do 2002 roku. Od wielu lat swoje umiejętności pisarskie ujawnia także na łamach Kalendarza Goleszowskiego. 



W ramach swojej aktywności społecznej pełnił funkcję radnego Gminnej Rady Narodowej w Goleszowie, członka Rady Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, a także radnego Powiatu Cieszyńskiego oraz radnego Gminy Goleszów. Paweł Stanieczek był także jednym z inicjatorów współpracy z niemiecką gminą Reiskirchen, co zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej z Gminą Goleszów w 1997 r. Uczestniczył także w założeniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Goleszowskiej, którego członkowie wybrali go następnie prezesem. Paweł Stanieczek związany jest także z działalnością chórów „Cantus" oraz „Mieszanego", działających przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie. 



Od wielu lat, jako niezwykle aktywny społecznik w swym działaniach przyczynia się do promowania wiedzy o historii Śląska Cieszyńskiego, uwieczniając na swoich fotografiach zarówno walory okolicznych miejscowości, jak również portretując ich mieszkańców. Od 2006 do 2019 roku pełnił funkcję kustosza Izby Oświęcimskiej w Goleszowie, która do dziś mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Wydarzenia związane z działalnością filii obozu zagłady w Oświęcimiu udokumentował także w książkach „Arbeitslager Golleschau – dzieje podobozu" oraz „Dopisani do Listy Schindlera".



Za swoje działania został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1972 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1974 r.) oraz Srebrną Cieszynianką (2000 r.). W uznaniu działań na rzecz upamiętnienia ofiar Holocaustu, a zwłaszcza za utworzenie i prowadzenie Izby Pamięci Oświęcimskiej w Goleszowie otrzymał Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci nadany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na wniosek Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem oraz Dyrekcji Muzeum Oświęcimskiego. W 2018 r. otrzymał Nagrodę Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury im. ks. Leopolda Jana Szersznika. W 2020 r. został nominowany, na wniosek Wójta Gminy Goleszów Sylwii Cieślar, przez Radę Gminy Goleszów do nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.


Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej 2020
Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej 2020
Lidia Gottschalk- Laureat "Złotej Cieszynianki"
Lidia Gottschalk- Laureat "Złotej Cieszynianki"
Paweł Stanieczek - Laureat "Złotej Cieszynianki"
Paweł Stanieczek - Laureat "Złotej Cieszynianki"

Dodał Krystian Grzybek
 

Pozostałe aktualności:

  • Nowa, odmieniona strona goleszow.pl

    Nowa strona goleszow.pl

    03.09
    2023
    Wrzesień to miesiąc otwierania się nowych perspektyw, nowych rozdziałów i zmian. Taka ewolucja, czy też przemiana nastąpi również na naszej...
  • Piknik OREW w Bażanowicach

    Piknik Rodzinny PSONI w Bażanowicach

    02.09
    2023
    W miniony piątek odbył się festyn przy OSP w Bażanowicach zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”....
  • Wycieczka seniorów z Kozakowic, foto:A. Tomica

    Seniorzy z Kozakowic w Chlebowej…

    02.09
    2023
    W piątek 1 września 2023r., seniorki i seniorzy z Kozakowic Górnych i Dolnych pojechali na wycieczkę. Na drogę otrzymali słodki poczęstunek od...

Wszystkie aktualności

Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT