#liczymy się dla Polski, czyli narodowy Spis Powszechny
2021-02-25
Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Większość z nas odpowie na pytania przez internet lub telefon, ale rachmistrz może zapukać także do naszych drzwi, by zadać pytania ujęte w ankiecie.
Co dekadę Głównym Urząd Statystyczny "spisuje" wszystkich Polaków. Pyta m.in. o wiek, wykształcenie, ale i o wymiar czasu pracy czy liczbę pokoi w mieszkaniu. Nie inaczej będzie w tym roku, bo ostatni taki spis odbył się w 2011 roku. Spis ma dostarczyć szerokiej wiedzy na temat mieszkańców i warunków życia w naszym kraju. Szczegółowe informacje na temat pytań tegorocznego spisu znajdują się TUTAJ.
Pandemia jednak sporo zmieni. W tym roku podstawową formą będzie tzw. samospis internetowy. Jak będzie wyglądał? Na stronie GUS pojawi się specjalna aplikacja, która ma zostać uruchomiona z początkiem kwietnia. Zalogować będzie można się na nią również z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba będzie uwierzytelniana "w systemie teleinformatycznym". Aplikacja GUS ma też na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki. Nie oznacza to jednak, że do naszych drzwi nie może zapukać rachmistrz. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że do nas zadzwoni. Tegoroczny spis odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Szczegółówe informacje na temat spisu znajdują się stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, która dostępna jest TUTAJ.
Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. |