Nadal obowiązuje zakaz wypuszczania ptactwa domowego
2017-02-16
Szanowni Państwo, Wójt Gminy Goleszów przypomina, że na terenie Ustronia został stwierdzony przypadek ptasiej grypy. W związku z zaistniałą sytuacją część gminy Goleszów znalazła się w obszarze zapowietrzonym wysoce zjadliwą grypą ptaków (mapka tego obszaru znajduje się w załączeniu).
Wszelkie działania w przedmiotowym zakresie prowadzi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Cieszynie pod nr telefonu 33 852 06 26.
W załączeniu Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie dotyczące tej kwestii.
Informacja dla hodowców drobiu w związku z H5N8.
Główny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8. Wirus ten nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Choroba wystąpiła dotychczas u ptaków dzikich i drobiu w Polsce, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Holandii, Austrii, Bułgarii, w Niemczech oraz na Węgrzech.
Wobec powyższego hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:
1. Wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane;
2. Zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
3. Nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
5. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
Hodowco!
Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.
Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu:
zwiększona śmiertelność; znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności, depresja, miękkie skorupy jaj, zasinienie, obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.
Wczesniej (14 stycznia) na naszej stronie internetowej umieściliśmy Apel Powiatowego Lekarza Weterynarii, w którym znajduje się druk zgłoszenia posiadania ptactwa TUTAJ
UWAGA!
Powiatowy Lekarz Weterynarii w dniu 7 marca 2017 r. wydał rozporządzenie zmieniające obszar zapowietrzony na obszar zagrożony. Zapraszamy do zapoznania się z rozporządzeniem - w załączeniu
Ptasia grypa | MAPA z zaznaczonym obszarem zapowietrzenia | Plakat o zasadach postepowania w celu ochrony przed wirusem |
- Rozporządzenie - ZMIANA OBSZARU ZAPOWIETRZONEGO NA ZAGROŻONY
- ROZPORZĄDZENIE POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII