Narodowy Spis Powszechny: Informacje GUS oraz Gminnego Biura Spisowego
2021-03-11
Trwają przygotowania do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który na terenie całego kraju odbędzie się w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca br. W imieniu Głównego Urzędu Statystycznego oraz Gminnego Biura Spisowego przekazujemy kolejne informacje dotyczące udziału w spisie.
UDZIAŁ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W związku z pracami przygotowawczymi związanymi z przeprowadzeniem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, Gminne Biuro Spisowe w Goleszowie prosi rodziny osób z niepełnosprawnościami o zgłoszenie tego faktu w Urzędzie Gminy. Prośba ta skierowana jest przede wszystkim do rodzin i opiekunów osób, z którymi kontakt możliwy jest wyłącznie w języku migowym. Zebrane informacje pozwolą na odpowiednie przygotowanie narzędzi badawczych, umożliwiających udział w spisie. Rodziny i opiekunowie osób niepełnosprawnych zamieszkujących gminę Goleszów mogą przekazać takie informacje telefonicznie pod numerem telefonu: 33 479 05 10 wew. 31 lub osobiście w Gminnym Biurze Spisowym pok. nr 7 (Urząd Stanu Cywilnego).
MNIEJSZOŚCI NARODOWE LUB ETNICZNE
Główny Urząd Statystyczny przypomina o możliwości wskazania przynależności do mniejszości narodowej lub etnicznej. Jednym z argumentów przemawiających za tego typu odpowiedziami, jest według GUS-u możliwość przekazania przez respondentów informacji o aktualnej sytuacji mniejszości narodowej lub etnicznej w swojej gminie, powiecie, województwie i kraju. Aby wskazać swoją przynależność narodową, należy wybrać jedną spośród czternastu odpowiedzi lub wybrać kategorię „inna” i wpisać odpowiednie określenie.
PODSTAWOWE INFORMACJE O SPISIE
Przypomnijmy, tegoroczny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbędzie się w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca br. Udział w spisie jest obowiązkowy. W tym roku podstawową jego formą będzie tzw. samospis internetowy. Jak będzie wyglądał? Na stronie GUS pojawi się specjalna aplikacja, która ma zostać uruchomiona z początkiem kwietnia. Zalogować będzie można się na nią również z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba będzie uwierzytelniana "w systemie teleinformatycznym". Aplikacja GUS ma też na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki. W przypadku braku zgłoszenia internetowe, rachmistrz spisowy skontaktuje się z nami telefonicznie lub osobiście, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. Jest także możliwość samodzielnego skontaktowania się z infolinią (22 279 99 99) i wzięcia udziału w spisie na żądanie. Infolinia uruchomiona zostanie 15 marca br.
Szczegółówe informacje na temat spisu znajdują się stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, która dostępna jest TUTAJ.
Już 1 kwietnia zacznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! |