Nieznane oblicza cisownickiej przyrody – nowa publikacja wydana przez Gminę Goleszów
2021-06-09
Dzięki współpracy Gminy Goleszów oraz Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy, a także mieszkańców i specjalistów z zakresu nauk biologicznych zwłaszcza botaniki powstało pierwsze tak kompleksowe wydawnictwo prezentujące najważniejsze osobliwości przyrodnicze i atrakcje, które warto poznać decydując się na wizytę w Cisownicy. "Nieznane oblicza cisownickiej przyrody. Przewodnik spacerowy" to także ciekawa lektura dla mieszkańców, którzy chcieliby bliżej poznać ten zakątek naszej gminy.
Dziś, w czasach znacznego przekształcenia siedlisk przyrodniczych i często drastycznego wpływu działalności człowieka na krajobraz, liczne walory Gminy Goleszów, zarówno historyczne, geologiczne i przyrodnicze zasługują na popularyzację. Docenienie i poznanie takich walorów przez mieszkańców naszej gminy pozwoli na skuteczniejsze działania mające na celu ochronę bioróżnorodności na jej terenie. Nadal, na naszym terenie, odkrywane są nieznane wcześniej stanowiska wielu gatunków, niestety odnotowuje się również zanikanie kolejnych miejsc dotychczasowego występowania roślin oraz zwierząt stąd konieczność publikacji, która zbierze istotne wiadomości na temat bogactwa przyrodniczego oraz posłuży jako przewodnik dla osób podążających szlakami turystycznymi przebiegającymi przez teren naszej gminy.
Między innymi z tego powodu powstała publikacja "Nieznane oblicza cisownickiej przyrody. Przewodnik spacerowy", wydana przez Gminę Goleszów przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Cisownicy. Ten przewodnik spacerowy ma za zadanie przekazanie mieszkańcom gminy i turystom, odwiedzającym rejon Cisownicy, narzędzie, które jest małym kompendium wiedzy na temat zasobów przyrodniczych tego regionu. Dołączono do tego wydawnictwa mapę z zaznaczonymi punktami określającymi lokalizację opisanych miejsc. Zawiera opisy tylko najistotniejszych obiektów i ciekawostek z nimi związanych, przez co, mamy nadzieję, wzbudzić u odbiorcy zainteresowanie tym regionem i skłoni do wędrówek oraz poszukiwania szerszej informacji o konkretnym obiekcie.
Cisownica leży w południowej części Pogórza Cieszyńskiego i graniczy z Beskidem Śląskim. Jest to jedna z przyczyn bogactwa geologicznego tego obszaru, a co za tym idzie różnorodności szaty roślinnej. Wydawnictwo to zakłada zwiększenia wrażliwości w obszarze ochrony przyrody wśród odwiedzających, bowiem brak tej wrażliwości zwykle wynika z nieznajomości walorów przyrodniczych miejsc, po których się poruszają. "Nieznane oblicza cisownickiej przyrody. Przewodnik spacerowy" prezentuje gatunki roślin, które mają często niewielki zasięg terytorialny, a które występują tylko na charakterystycznych dla tego regionu terenach o specyficznych walorach środowiskowych. Zachęcamy do sięgnięcia po tę publikację. Niewątpliwym jej walorem są zdjęcia, ukazujące piękno zasobów przyrodniczych tego regionu. Mamy nadzieję, że zachęcimy Państwa do odwiedzenia Cisownicy, tym bardziej, że miejsc wartych zobaczenia jest tam dużo więcej!
"Nieznane oblicza cisownickiej przyrody. Przewodnik spacerowy" będzie dostępny bezpłatnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Goleszowie i siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy.
Publikacja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Publikacja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. |