Obchodził setne urodziny
2018-09-03
W minionym tygodniu mieszkaniec Goleszowa Równi – Jan Kubok obchodził swoje 100 urodziny. Z tej okazji do domu jubilata przybyła delegacja z Urzędu Gminy Goleszów oraz przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W skład delegacji samorządowej weszli: Wójt Gminy Goleszów Krzysztof Glajcar, Przewodniczący Rady Gminy Goleszów Bogusław Konecki, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Goleszów Karol Lipowczan, Sołtys Goleszowa Równi Leszek Staś, przedstawiciel Urzędu Stanu Cywilnego Aleksandra Handzel-Czyrnek i reprezentant „Panoramy Goleszowskiej”. Z ramienia ZUS przybyła Jolanta Wróbel. Wszyscy goście życzyli solenizantowi dużo pomyślności i kolejnych 100 lat w zdrowiu.
Pan Jan jako młody chłopak mieszkał na Gojach (dom rodzinny, wybudowany przez ojca solenizanta istnieje do dnia dzisiejszego), kształcił się w gimnazjum matematyczno-przyrodniczym w Cieszynie na placu Londzina, a potem po reformie szkolnictwa w liceum matematyczno-fizycznym, gdzie zdał maturę w maju 1939 roku. W sierpniu 1939 r. otrzymał wezwanie do odbycia służby w junackich obozach pracy – pracował przy budowie drogi w dolinie Kościeliskiej, a potem kopał rowy przeciwczołgowe.
Czas wojny
Wpierw ucieczka przez wojskami niemieckimi w stronę polskiej granicy wschodniej, a po wkroczeniu wojsk rosyjskich na teren Polski - powrót do Ustronia. Radość z przybycia w rodzinne strony nie trwała długo. 20 kwietnia 1940 r. zostaje aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Następnie obóz koncentracyjny w Gusen, który był obozem karnym obozu koncentracyjnego Mauthausen. Pod koniec lutego 1940 roku został zwolniony z obozu i rozpoczyna pracę w Wiedniu, w zakładach wojskowych „Siemens Und Halske”, a następnie w zakładach Simensa w Babenberg (w okolicy Norymbergii).
Okres powojenny
Pan Jan zostaje zatrudniony w Kopalni „Wujek”, jako pracownik fizyczny. Uzupełnia swoją wiedzę (technikum, studia, kursy), awansuje i ostatecznie zawodową pracę kończy na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw ekonomicznych Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.
W trakcie pracy zawodowej angażował się w pracę społeczną działając w różnych organizacjach m.in. w LOK, w redakcji gazety „Rębacz” oraz w PTTK.
W latach 80. minionego stulecia wybudował dom w Goleszowie Równi, angażując się jednocześnie m.in. w pracę społeczną przy budowie gazociągu w tej części Goleszowa. Przez 2,5 kadencje był sołtysem tej wsi. Doczekał się pięciu prawnucząt i jednej prawnuczki.
Solenizantowi życzymy dużo zdrowia.
Tomasz Lenkiewicz
Solenizant z rodziną, przedstawicielami samorządu i ZUS, fot. Tomasz Lenkiewicz |