Obywatelskość – wartość niezbywalna
2021-11-03
Wartość społeczeństwa obywatelskiego nie sposób przecenić. Jakie cechy powinien posiadać obywatel w takim społeczeństwie? Może jak Odyseusz być zręczny w mowie, zręczny w boju, czuwać nad zagrodą zębów, stać na straży swej duszy i hamować słowa. A przede wszystkim umieć powściągnąć gniew, odwlec moment działania. (Jean Starobinski, „Jak bramy Hadesu jest mi wstrętny…”). Całkowite panowanie nad sobą, doskonała umiejętność układania stosunków z wrogami i przyjaciółmi, to wydaje się sensownym sposobem na to, by wydobyć - żeglując po nieśmiertelnym morzu — treść z naszych grzesznych żywotów. (Joseph Conrad, Murzyn z załogi "Narcyza").
30 października (sobota) w budynku Parafii Ewangelickiej w Cisownicy mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu, którego słowem wiodącym była obywatelskość. Jego organizatorami były Gmina Goleszów wspólnie z Parafią Ewnagelicko-Augburską w Cisownicy i Małą Książnica Cisownicką. W imieniu gospodarzy, spotkanie rozpoczęli Zastępca Wójta dr hab. Rafał Glajcar oraz ks. Marek Twardzik. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, biskup diecezji cieszyńskiej dr Adrian Korczago, prezes synodu ks. dr Adam Malina.
Profesor Ewa Chojecka prezentowała w tym dniu swoją nową książkę: „Silesia incognita Architektura kościołów ewangelickich Górnego Śląska 1945-2017”, która stała się pretekstem do dyskusji, na temat roli i miejsca człowieka w społeczeństwie. Wysłuchaliśmy dwóch krótkich wykładów: prof. Ewy Chojeckiej - "Obywatelskość jaka odpowiedzialna wolność" oraz prof. Tadeusza Sławka - "Miejsca obecności. O duchu obywatelskim".
- Wydarzenie to spotkało się z niezwykle pozytywnym odzewem. Mam liczne sygnały ze strony uczestników, mieszkańców naszej gminy, że było ważne i potrzebne. Cieszę się, że to spotkanie, którego temat nie był łatwy, zyskało wiele przychylnych komentarzy – powiedziała Sylwia Cieślar , Wójt Gminy Goleszów.
Społeczeństwo obywatelskie opiera się na aktywności autonomicznych jednostek, które w procesie samorealizacji uczestniczą w różnorodnych sferach działalności społeczności lokalnych, które z kolei leżą u podstaw wolnych inicjatyw o charakterze ogólnonarodowym, państwowym (Wojciech Szczerba). Zatem, w tej idealnej formie, społeczeństwo to grupa osób, cechujących się postawą obywatelską. Postawa obywatelska zakłada, zaangażowanie, aktywną działalność na rzecz dobra wspólnego. To wszystko znowu kieruje nasze myśli do umowy społecznej i wspólnego porozumienia.
Obywatelskość – wartość niezbywalna | Obywatelskość – wartość niezbywalna | Obywatelskość – wartość niezbywalna |