Ogień, wianki i muzyka
2017-06-26
W wigilię dnia św. Jana na parkingu przy Urzędzie Gminy w Goleszowie odbyła się I Noc Świętojańska, zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Folkloru i Tradycji „Joniczek” oraz Gminę Goleszów.
Na estradzie zabrzmiały góralskie dźwięki połączone z rokowym brzmieniem w wykonaniu zespołu „Bryndza”. Ich przebój „Jadymy” jest oficjalnym hymnem akcji „Pokonać siebie”, której patronuje telewizja TVN. Akcja wspiera Michała, który na wózku pokonuje trasę z Gdańska do Morskiego Oka. Po koncercie zespołu muzyczną zabawę do rana zapewnił zespół The Beskids.
W trakcie imprezy został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy wianek świetojański. Do konkursu zgłoszono 17 wianków z gminnych szkół i przedszkoli. I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa im. J. Gajdzicy z Cisownicy, II miejsce Szkoła Podstawowa z Goleszowa, III miejsce Oddział Przedszkolny w Bażanowicach, Przedszkola Publicznego w Goleszowie. Wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa w Dzięgielowie.
Tradycja mówi, aby wianki wykonane były z siedmiorga ziół. Obowiazkowo musiało się tam znaleźć ziele św. Jana, czyli popularny dziurawiec, który zakwita właśnie na noc świętojańską, bylica, rumianek, mięta, lubczyk, łopian, tymianek, polne kwiaty, wstążki, a w środku świeca, którą zapalało się od płonacego ogniska. Po rozstrzygnięciu konkursu nasze goleszowskie wianki zostały wpuszczone do jedynej dostępnej w pobliżu wody, czyli do fontanny, dzięki czemu tradycji mogło stać się zadość.
Noc świętojańska to jedyna taka noc w całym roku, kiedy zakwita kwiat paproci. Kto go znajdzie będzie bogaty i szczęsliwy do końca życia. W Goleszowie nie zabrakło kwitnących paproci, można nawet powiedzieć, że wyjątkowo obrodziły i uszczęśliwiły 10-cioro małych uczestników tego wydarzenia.
Z wigilią św. Jana łączy się także tradycja palenia ognisk. Chłopcy skakali przez ognisko popisując się zręcznością i odwagą, a tańce wokół niego i śpiewy miały odstraszyć złe moce. Dzięki strażakom z OSP Goleszów i u nas taki ogień zapłonął.
Nie zabraklo atrakcji dla najmłoszych i trochę starszych. Dzieci mogły wyszaleć się na dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie, a dorośli sprawdzić swoją celność na strzelnicy. Można było również skosztować pysznych specjałów takich jak: ryby, żeberka, czy placki ziemniaczane.
Powszechnie wierzono, iż osoby biorące udział w nocy świętojańskiej przez cały rok będą żyły w szczęściu i dostatku. My również w to wierzymy i tego wszystkim uczestnikom I Nocy Świętojańskiej w Goleszowie życzymy. Do zobaczenia za rok.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Goleszów Krzysztofa Glajcara i jego zastępcy Grażyny Porębskiej-Jochacy.
Dziękujemy:
- Portalowi Śląska Cieszyńskiego OX.pl za objęcie patronatem medialnym naszego wydarzenia,
- dyrektorom szkół i przedszkoli oraz ich podopiecznym wraz z pedagogami za przygotowanie , pięknych wianków,
- komisji konkursowej w składzie: Grażyna Bihun, Grażyna Bojda, Dariusz Gazurek i Dorota Branny, która oceniała wianki,
- strażakom z OSP Goleszów za przygotowanie i zabezpieczenie ogniska,
- Grażynie Bihun za opiekę medyczną,
- firmie Elpol oraz Elgawo Przemysława Kłósko za okazaną pomoc przy montażu sceny i zadaszenia,
- wszystkim pracownikom gminy, a w szczególności pracownikom wydziału komunalnemu ,
- LKS „Goleszów” za udostępnienie koszy i barierek,
- firmie ALT PRO Kamila Kurcjusa (wraz z ekipą) za profesjonalne nagłośnienie oraz oświetlenie.
Dziękujemy również wszystkim, którzy wsparli finansowo i rzeczowo naszą imprezę, a byli to:
- Gmina Goleszów,
- Bank Spółdzielczy w Cieszynie Oddział w Goleszowie,
- firma Diehl Metering Sp.z o.o z Bażanowic,
- firma pat.15net Patryk Kłoda z Goleszowa,
- Apteka Centrum Leków Max z Goleszowa,
- Praktyka Lekarska NZOZ Kostka, Mrózek, Pecold z Goleszowa
- firma Fameks z Goleszowa,
- Gospodarstwo indywidualne Leszek Niemiec z Godziszowa
- Cafeteria u Maciejów z Goleszowa,
- firma Polsprzęt Janusz Morawiec z Goleszowa,
- Sklep Zabawkowo- Papierniczy „Groszek” z Goleszowa,
- Stolarstwo Robert Siekierka z Dzięgielowa,
- Spółdzielni Mleczarskiej z Bażanowic,
- Mirosław Śliwka,
- Renata Żmija.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu TUTAJ
Stowarzyszenie Miłośników Folkloru i Tradycji „Joniczek”
Nagrodzeni uczestnicy konkursu, fot. Tomasz Lenkiewicz |