Otrzymali nagrody
2018-12-12
10 grudnia w Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury im. ks. Leopolda Jana Szersznika. W tegorocznej edycji laureatami zostali: Teresa Waszut z Cisownicy, Paweł Stanieczek z Goleszowa oraz grupa koronczarek z Koniakowa.
Nagrody przyznawane są od 2002 roku w trzech kategoriach: tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. Co warte przypomnienia, w pierwszej edycji nagrodę przyznano Stowarzyszeniu Miłośników Cisownicy za utworzenie Izby Regionalnej „U Brzezinów”. Wtenczas nagrodę odebrali: Teresa Waszut, Witold Pieńkowski i Stanisław Brzezina - założyciele tej organizacji. Sukces cisowniczan był tym większy, że ich organizacja działała niewiele ponad rok, a pokonała stowarzyszenia z wieloletnią historią.
Tegorocznych laureatów uhonorował Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek wraz z wicestarostą Janiną Żagan. W gali uczestniczyło ponad 60 osób m.in.: poseł na Sejm RP, burmistrzowie, wójtowie, samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury, mieszkańcy Goleszowa, Cisownicy oraz wójt naszej gminy - Sylwia Cieślar, która w imieniu wszystkich mieszkańców pogratulowała naszym laureatom i życzyła dużo zdrowia.
Teresa Waszut otrzymała nagrodę w kategorii twórczości artystycznej m. in. za twórczość poetycką i szereg działań kulturalno-artystycznych, współpracę z mniejszością polską zza Olzy oraz działaczami Warmińsko – Mazurskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
Paweł Stanieczek został nagrodzony w kategorii upowszechniania kultury m.in. za inicjowanie wielu przedsięwzięć kulturalnych oraz propagowanie wiedzy na temat najtragiczniejszej w dziejach Goleszowa historii, czyli o czasach funkcjonowania hitlerowskiego obozy Arbeitslager Golleschau.
Pięć koronczarek otrzymało nagrodę za wykonanie olbrzymiej koronki „Rózia” o średnicy 5 metrów, wykonanej z 50 kilometrów kordonka grubości 50 i wadze około 5 kilogramów.
O oprawę artystyczną spotkania zadbał zespół Tekla Klebetnica z Ustronia, a całość zakończyła się odczytaniem wiersza autorstwa Teresy Waszut „Ojczyzna”.
Tomasz Lenkiewicz
Teresa Waszut – animatorka życia kulturalnego, działaczka społeczna, poetka, nauczycielka.
Ukończyła Państwowe Liceum Pedagogiczne, Studium Nauczycielskie w Cieszynie oraz Instytut Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Katowicach. Jako nauczycielka przepracowała 36 lat, z czego 34 lata w Cisownicy. Po przejściu na emeryturę rozpoczęła pracę w Świetlicy Gminnej w Cisownicy, jako instruktor kulturalny, prowadząc warsztaty plastyczne, kółko przyrodniczo – krajoznawcze oraz kółko literackie. W 1993 r/. założyła i prowadziła przez 15 lat w Cisownicy Klub Propozycji, a w ramach działalności Klubu zorganizowała ponad 140 spotkań z ciekawymi ludźmi oraz współorganizowała ponad 40 wystaw.
Laureatka od wielu lat utrzymuje kontakty z polskimi działaczami kulturalnymi zza Olzy, współpracuje z Warmińsko – Mazurskim Kołem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, inicjując wiele spotkań promujących Ziemię Cieszyńską. Jej wiersze zawarte są m.in. w tomikach „Ojcowski dom”, „Mała ojczyzna”, „Wiosko moja”. Jest współautorką Cisownickiego Słownika Biograficznego „Odeszli w cień” oraz albumu fotograficznego „W cisownickich progach”.
Była współzałożycielką i członkiem Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy oraz prezesem Chóru Mieszanego „Gloria” przy goleszowskiej parafii katolickiej. Jest laureatką „Srebrnej Cieszynianki”, Honorowym Członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Została wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową Polskiego Związku Niewidomych, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Odznaką za Zasługi dla Województwa Bielskiego, Medalem Pawła Stalmacha oraz tytułem Honorowego Członka Warmińsko – Mazurskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
Paweł Stanieczek - nauczyciel z powołania, historyk i fotografik z zamiłowania. Po ukończeniu w 1952 r. Liceum Pedagogicznego w Cieszynie, rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Iskrzyczynie, a po ukończeniu studiów zaocznych na Wydziale Filologii Polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej, podjął pracę jako polonista w Technikum Zawodowym w Bielsku-Białej. W latach 1965 – 1985 był dyrektorem Zespołu Szkół Energetycznych w Bielsku-Białej.
Laureat był redaktorem naczelnym miesięcznika samorządowego „Panorama Goleszowska”, autorem artykułów do Kalendarza Goleszowskiego, a także jednym z inicjatorów współpracy Goleszowa z gminą Reisekirchen, co zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej.
Jest również autorem dwóch folderów o gminie Goleszów; inicjatorem i jednym z założycieli i pierwszym prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Goleszowskiej. Od 2006 roku jest kustoszem Izby Oświęcimskiej w Goleszowie – to miejsce, które nie pozwala zapomnieć o tragicznych kartach historii Goleszowa – o latach, w których na terenie nieistniejącej już dziś cementowni, działała filia obozu zagłady w Oświęcimiu. Jako kustosz tego niezwykłego miejsca, wciąż pokazuje licznie odwiedzającym, ile cierpienia i krwi wsiąknęło w goleszowską ziemię w mrocznych, hitlerowskich czasach. Wydarzenia i tragedie z tamtego okresu udokumentował w książkach „Arbeitslager Golleschau – dzieje podobozu” oraz „Dopisani do Listy Schindlera”.
Za swoje działania odznaczony został w 1972 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi; w 1974 Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2000 r. - Srebrną Cieszynianką.
Nagrody | Teresa Waszut i Paweł Stanieczek | Wójt Sylwia Cieślar, Teresa Waszut, Paweł Stanieczek, wicestarosta Janina Żagań, radny powiatowy Jerzy Sikora, fot. T. Lenkiewicz |