Otwarto polsko-czeską ścieżkę przyrodniczą
2017-10-26
23 października na granicy polsko-czeskiej, a następnie w „Czytelni” w Wędryni (Czechy) otwarto nową ścieżkę przyrodniczą i jednocześnie podsumowano projekt „Przyroda nie zna granic / Příroda nezná hranic''.
Wspólnie uczestniczymy w wielu imprezach - kulturalnych, jak i sportowych. Przyszedł czas na kolejny, niezwykle ważny element łączący nasze gminy. Jest nim przyroda, tak cenna i unikatowa po obu stronach granicy. W tym celu powstał ten projekt, który jeszcze mocniej połączy nasze gminy, a także uatrakcyjni ofertę turystyczną – mówi Wójt Gminy Goleszów Krzysztof Glajcar.
W kwietniu 2017 r. Gmina Goleszów i partnerska Gmina Wędrynia przystąpiły do realizacji tego projektu. Był on objęty współfinansowaniem środkami Unii Europejskiej z Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těsínské Slezsko i budżetu państwa.
Głównym celem projektu był przyrodniczo-turystyczny i gospodarczy rozwój gmin partnerskich, rozszerzenie współpracy partnerskiej oraz lepsze wykorzystanie walorów przyrodniczych i turystycznych obszaru pogranicza poprzez utworzenie nowej, wspólnej oferty turystycznej.
Zakres projektu obejmował między innymi:
- wyznaczenie ścieżki przyrodniczej na odcinku Goleszów – Wędrynia (łącznie ok. 15 km),
- wydanie dwujęzycznej książki i ulotki,
- ustawienie 15 dwujęzycznych tablic informacyjnych opisujących np. dziedzictwo przyrodnicze i religijne obu gmin,
- wykonanie miejsc postojowych w Lesznej Górnej ułatwiających dostęp do dziedzictwa opisywanego w projekcie,
- odnowienie krzyża na granicy polsko – czeskiej i wykonanie w jego pobliżu miejsca wspólnych spotkań i odpoczynku.
Całkowita wartość projektu to 59 265 euro, w tym wartość części projektu realizowanego przez Gminę Goleszów – 30 167,60 euro, zaś przez Gminę Wędrynia – 29 097,40 euro. Polska część projektu dofinansowana została w 85 % z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 5 % z budżetu państwa.
Każdy turysta, który zamierza przejść nasz nowy, oznakowany szlak może po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na tablicach informacyjnych ściągnąć z www.goleszow.pl książkę i ulotkę na swoje urządzenie mobilne – mówi pomysłodawca projektu i jego koordynator Tomasz Lenkiewicz.
Autorami tekstów do książki, ulotki oraz tablic informacyjnych zostali: Tomasz Beczała, Damian Chmura i Jiri Czernek. W projekcie wykorzystano m.in. archiwalne zdjęcia/pocztówki pochodzące ze zbiorów Jana Cichego.
Ulotka i książka w wersji elektronicznej dostępne są TUTAJ, zaś w wersji papierowej można je otrzymać w Referacie Promocji, Tomasz Lenkiewicz, ul. Zakładowa 12, Goleszów.
Stworzenie ścieżki było zgodne ze "Strategią rozwoju gminy Goleszów na lata 2016-2026", w zakresie rozbudowy oferty turystyczno-edukacyjnej.
Gmina Goleszów dziękuje wszystkim, którzy wyrazili zgodę na przeprowadzenie przez ich tereny ścieżki przyrodniczej oraz tym dzięki którym powstała nowa oferta turystyczna łącząca Goleszów z Wędrynią.
Redakcja
Okładka książki | Wójtowie Krzysztof Glajcar i Bogusław Raszka otwierają ścieżkę na granicy polsko-czeskiej, fot. Tomasz Lenkiewicz | Oznakowanie ścieżki |
Miejsca postojowe w Lesznej Górnej | Tablica informacyjna pod Tułem | Tablica informacyjna przy GOKu |