Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Wyniki wyborów fot. freepik

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w gminie Goleszów

2020-06-30

Po długich oczekiwaniach i mało komfortowym stanie niepewności 28 czerwca odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Żaden z kandydatów nie uzyskał ponad pięćdziesięcioprocentowego poparcia, dlatego dopiero 12 lipca ostatecznie zdecydujemy, kto będzie pełnił urząd Prezydenta RP przez najbliższe pięć lat – Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski. Ci kandydaci uzyskali bowiem najwyższe poparcie w pierwszej turze, zdobywając odpowiednio 43,50% i 30,46% głosów. Tym samym zdominowali rywalizację wyborczą. Swoje głosy na tych dwóch polityków oddało prawie 3/4 Polaków uczestniczących w wyborach. A jak przebiegały wybory w gminie Goleszów i jak głosowali mieszkańcy poszczególnych sołectw?



Prawo głosowania w pierwszej turze tegorocznych wyborów prezydenckich miało nieco ponad 30 milionów Polaków. W gminie Goleszów uprawnione do głosowania były 10 403 osoby, które z czynnego prawa wyborczego mogły skorzystać w 12 punktach rozlokowanych we wszystkich miejscowościach gminy. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwało blisko stu członków obwodowych komisji wyborczych. W każdej z nich pracowało od 5 do 9 osób.  Warto podkreślić, że – w związku z sytuacją epidemiczną w kraju – część wyborców skorzystała z możliwości głosowania korespondencyjnego.



Głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem o godz. 7.00 i trwało do godz. 21.00. W tym czasie na terenie gminy nie odnotowano żadnych incydentów związanych z wyborami. Wszystko przebiegało zgodnie z obowiązującymi przepisami, co warto podkreślić, mając na uwadze doniesienia o różnych nieprawidłowościach i naruszeniach prawa w innych częściach kraju.



O urząd Prezydenta RP ubiegało się jedenastu kandydatów. Ośmiu z nich deklarowało przynależność partyjną, a trzech wskazało, że nie należy do żadnej partii politycznej. Najmłodszym kandydatem był Krzysztof Bosak, który dwa tygodnie przed wyborami ukończył 38 lat, zaś najstarszym sześćdziesięciosześcioletni Waldemar Witkowski. Średnia wieku kandydatów to prawie 50 lat (49,8). Co ciekawe, najbliżsi średniej wieku kandydata okazali się dwaj główni pretendenci do prezydentury. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski są bowiem równolatkami – urodzili się w 1972 roku. Czterech kandydatów legitymowało się średnim wykształceniem. Siedmiu pozostałych wskazało, że posiada dyplom wyższej uczelni. Czterech spośród nich może pochwalić się uzyskaniem stopnia naukowego – trzech doktora i jeden doktora habilitowanego.



Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania kandydatów, tegoroczną rywalizację zdominowali przedstawiciele województw mazowieckiego (sześć osób) i małopolskiego (trzy osoby). Pozostali dwaj kandydaci jako miejsce zamieszkania podali Lublin (lubelskie) i Poznań (wielkopolskie). W tegorocznych wyborach zabrakło więc przedstawiciela województwa śląskiego.
Wyniki wyborów w gminie Goleszów wskazują na to, że największą popularnością wśród wyborców – podobnie jak w wielu innych regionach kraju – cieszyli się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.  Urzędujący prezydent uzyskał najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów w trzech obwodach (w Kisielowie, Puńcowie i Lesznej Górnej)   W pozostałych dziewięciu najwyższym poparciem cieszył się polityk Platformy Obywatelskiej. Co ciekawe, w czterech obwodach Andrzej Duda uzyskał dopiero trzeci wynik, przegrywając nie tylko z Rafałem Trzaskowskim, ale także z Szymonem Hołownią (Goleszów Dolny, Goleszów Równia, Dzięgielów i Cisownica).



Rozstrzygnięcia wspólnoty lokalnej w tegorocznych wyborach prezydenckich pokrywają się z „gminnymi” wynikami ubiegłorocznych wyborów do Sejmu RP. W obwodach, w których w 2019 roku najlepszy wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, zwycięzcą okazał się Andrzej Duda. Tam, gdzie przed niespełna rokiem sukces wyborczy odniosła Platforma Obywatelska, zwyciężył Rafał Trzaskowski.



Wyniki pierwszej tury  wyborów prezydenckich w obwodach zlokalizowanych na terenie gminy Goleszów

Numery obwodów: 1 – Goleszów Dolny, 2 – Goleszów Górny, 3 – Goleszów Równia, 4 – Bażanowice, 5 – Kozakowice, 6 – Kisielów, 7 – Godziszów, 8 – Dzięgielów, 9 – Puńców, 10 – Cisownica, 11 – Leszna Górna, 12 – Dzięgielów (Dom Opieki „EMAUS”, Diakonat Żeński „EBEN-EZER”).



Ostateczny wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich na terenie gminy Goleszów odbiega zasadniczo od rezultatu głosowania w skali kraju. Wynik ogólnopolski wskazuje na bezapelacyjne zwycięstwo Andrzeja Dudy, który uzyskał o 13,04 % wyższe poparcie od swojego głównego konkurenta. Z kolei osoby głosujące w gminie Goleszów zdecydowanie chętniej opowiadały się za Rafałem Trzaskowskim niż za ubiegającym się o reelekcję kandydatem obozu rządzącego w Polsce. Odnotowana różnica jest znaczna. Andrzej Duda uzyskał w gminie Goleszów poparcie niższe niż w skali kraju o 16,39%. Odwrotnie było w przypadku Rafała Trzaskowskiego, którego „gminny” wynik okazał się lepszy od ogólnopolskiego o 4,14%. Nie można pominąć także bardzo dobrego rezultatu Szymona Hołowni, który na terenie goleszowskiej wspólnoty samorządowej cieszył się aż o 10,49% wyższym zaufaniem niż w kraju.



Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w gminie Goleszów


Czytelnicy interesujący się polską polityką i analizujący wyniki wyborów powszechnych z pewnością nie są zaskoczeni. Warto przypomnieć wybory prezydenckie z 2005 roku. Głównymi pretendentami do urzędu Prezydenta RP byli wówczas Donald Tusk i Lech Kaczyński. Ostatecznie zwycięzcą okazał się ten drugi, ale w gminie Goleszów w pierwszej turze nie tylko nie wygrał, ale z poparciem na poziomie 19,09% zajął trzecie miejsce. Wyprzedził go D. Tusk (45,81%) i Marek Borowski (19,50%). Dziesięć lat później zwycięzca wyborów prezydenckich, Andrzej Duda, w gminie Goleszów również nie wygrał i, podobnie jak dekadę wcześniej L. Kaczyński, w pierwszej turze uzyskał dopiero trzeci wynik (17,81%). Wyprzedzili go Bronisław Komorowski (49,14%) i wchodzący wówczas na ogólnopolską arenę polityczną Paweł Kukiz (21,63%).



Wyniki pierwszej tury  wyborów prezydenckich w gminie Goleszów i w kraju



Analizując wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2020 roku, nie można pominąć wysokiej frekwencji wyborczej. Zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. Trend wzrostowy można było bowiem zaobserwować nie tylko w ubiegłorocznej elekcji parlamentarnej, ale także w rywalizacji samorządowej sprzed dwóch lat. Zresztą w wyborach prezydenckich Polacy biorą udział szczególnie chętnie.



Zainteresowanie mieszkańców gminy Goleszów pierwszą turą tegorocznych wyborów prezydenckich było wysokie. Frekwencja wyniosła 65,78%, a więc była bliska tej z roku 2000, gdy udział w wyborach prezydenckich wzięło bez mała 70% mieszkańców gminy. Uczestnictwo w elekcji z 28 czerwca  wypada szczególnie imponująco na tle doświadczeń z przeszłości. Na wykresie pokazano frekwencję w gminie na tle danych ogólnopolskich w pierwszych turach elekcji prezydenckich z lat 2000-2020.



Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w latach 2000-2020



Frekwencję w pięciu ostatnich wyborach prezydenckich charakteryzuje stosunkowo duża zmienność. Widać jednak pewną prawidłowość. Kiedy w wyborach prezydenckich zwyciężał kandydat środowiska socjaldemokratycznego bądź liberalnego „frekwencja gminna” była zawsze wyższa od partycypacji wyborczej w skali kraju. Odwrotną relację można było zaobserwować, gdy zwyciężał kandydat obozu konserwatywnego – wówczas mieszkańcy gminy Goleszów mniej chętnie uczestniczyli w głosowaniu powszechnym. Czy tak samo będzie także tym razem? O tym przekonamy się już 12 lipca – to moment ostatecznego rozstrzygnięcia, kto będzie pełnił urząd najwyższego przedstawiciela państwa przez najbliższe pięć lat – Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski.





Wyniki wyborów fot. freepik
Wyniki wyborów fot. freepik
  

Dodał Krystian Grzybek
 

Pozostałe aktualności:

  • Nowa, odmieniona strona goleszow.pl

    Nowa strona goleszow.pl

    03.09
    2023
    Wrzesień to miesiąc otwierania się nowych perspektyw, nowych rozdziałów i zmian. Taka ewolucja, czy też przemiana nastąpi również na naszej...
  • Piknik OREW w Bażanowicach

    Piknik Rodzinny PSONI w Bażanowicach

    02.09
    2023
    W miniony piątek odbył się festyn przy OSP w Bażanowicach zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”....
  • Wycieczka seniorów z Kozakowic, foto:A. Tomica

    Seniorzy z Kozakowic w Chlebowej…

    02.09
    2023
    W piątek 1 września 2023r., seniorki i seniorzy z Kozakowic Górnych i Dolnych pojechali na wycieczkę. Na drogę otrzymali słodki poczęstunek od...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
luty 2025
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: luty

galeriagaleria zdjęć
Panorama Goleszowska Opady i Jakość powietrza Senior+ Pomagamy mieszkańcom Pomoc dla Ukrainy Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera sms Zapisz się do newslettera email Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów
Odpady komunalne
Łowiectwo
Elektorniczna skrzynka podawcza
Jak załatwić sprawę w urzędzie
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego
Gminny ośrodek kultury Centrum usług społecznych Cmentarze komunalne Gminna biblioteka publiczna Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT