Polsko-niemiecka współpraca nabiera realnych kształtów
2019-10-13
W minioną środę zakończyła się wymiana młodzieży z Niemiec, która odbywała się w ramach reaktywowanej polsko-niemieckiej współpracy Goleszowa z partnerską gminą Reiskirchen z Niemiec. Jednym z celów wymiany była promocja udanej współpracy europejskiej.
- Ogromnie cieszę się, iż udało się reaktywować współpracę z naszą partnerską gminą Reiskirchen z Niemiec. Pierwsze efekty współpracy można zaobserwować już dziś! Do Goleszowa przybyła bowiem grupa młodzieży, inaugurując tym samym polsko-niemiecką wymianę młodzieży z partnerskich gmin mającej na celu promocję udanej współpracy europejskiej. Mam nadzieję, iż efektem wizyty niemieckiej młodzieży będą długotrwałe znajomości i przyjaźnie, które będą kontynuowane także po realizacji projektu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację tego projektu. Szczególnie dziękuję rodzicom i opiekunom dzieci z naszych gminnych szkół, za ciepłe przyjęcie i ugoszczenie gości w swoich domach. To dzięki Waszym chęciom i wsparciu mogliśmy zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Składam wyrazy wdzięczności dyrektorom szkół za to, że ponownie stanęli na wysokości zadania i włączyli się w to przedsięwzięcie. Dziękuję ogromnie również pani Elżbiecie Duraj, która pełniła nie tylko rolę opiekuna i tłumacza w trakcie wymiany, ale i współorganizatora realizowanych działań - to jej praca i poświecenie pozwala nam dzisiaj zakończyć z powodzeniem nasz projekt wymiany młodzieży – komentuje Sylwia Cieślar, wójt gminy Goleszów.
W trakcie wymiany młodzieży, która miała miejsce na przełomie dwóch pierwszych tygodni października, uczniowie ze szkół gminy Reiskirchen wraz ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Cisownicy, Szkoły Podstawowej z Goleszowa oraz Szkoły Podstawowej z Dzięgielowa, wspólnie uczestniczyli w wyjazdach, warsztatach i lekcjach. Grupa młodzieży z Niemiec uczestniczyła m.in. w wycieczce do Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Uczestnicy mieli również okazję podziwiania widoków roztaczających się ze szczytu góry Równica w Ustroniu. Polsko-niemiecka młodzież odwiedziła również ustroński i cieszyński rynek, a także Wzgórze Zamkowe i Teatru Adama Mickiewicza w Cieszynie. Nie zabrakło również spacerów po gminie Goleszów, odwiedzając goleszowską szkołę, Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie, jezioro Ton oraz strzelnicę „Hubertówkę”. Zdjęcia z całej wymiany można zobaczyć tutaj.
W poniedziałek i wtorek polsko-niemiecka młodzież uczestniczyła wspólnie w zajęciach lekcyjnych w 3 szkołach podstawowych naszej gminy. Wspólna nauka przyniosła pozwoliła im nawiązać znajomości i przyjaźnie, które z pewnością będą trwać także po zakończeniu wymiany. Grupa młodzieży z Niemiec odwiedziła także Wisłę, gdzie zwiedziła skocznię narciarską im. Adama Małysza, nastepnie udała sie na rynek oraz bawiła się w wiślańskim aquaparku.
W przedostatnim dniu realizacji projektu, przed spotkaniem podsumowującym uczniowie odwiedzieli powozownię Andrzeja Lacela w Puńcowie. Gospodarz z małżonką opowiedzieli uczestnikom o zbiorach w skansenie i przedstawili kilka faktów związanych z historią sołectwa. Później odbyły się zajęcia sportowo-rekreacyjne, które zorganizowała Szkoła Podstawowa w Cisownicy.
Polsko-niemiecka grupa od początku do końca wykazywała się dużą otwartością i chęcią wzajemnego poznania – Jesteśmy z Was dumni, gdyż to Wasza postawa i dążenie do nawiązania wzajemnego kontaktu było podkreśleniem tego, że warto realizować takie przedsięwzięcia. To że dziś możemy uznać projekt za udany jest efektem Waszej przychylności i wspólnego działania - podkreśliła Wójt Gminy Sylwia Cieślar.
Przyjazd niemieckiej młodzieży z partnerskiej gminy Reiskirchen był możliwy dzięki finansowemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Przywitanie niemieckiej młodzieży na sali sesyjnej | Wspólna wyprawa na Równicę | Podziękowania w trakcie spotkania podsumowującego |
Spotkanie podsumowujące wymianę | Wyjazd niemieciej grupy |