Ponad 80 osób zwiedziło nowe atrakcje turystyczne
2023-03-06
W sobotę i niedzielę odbyła się bezpłatna akcja oprowadzania po nowych atrakcjach turystycznych Goleszowa. Ponad 80 osób zwiedziło pomieszczenia, w których znajduje się Izba Oświęcimska, Makieta goleszowskiej cementowni oraz Centrum Informacji Turystycznej.
Wśród turystów byli m.in. mieszkańcy Goleszowa, Cisownicy, Cieszyna i Jastrzębia Zdroju. Oprócz ww. atrakcji, zwiedzili oni galerię czasową w której prezentowane są grafiki Jana Gluzy przedstawiające nieistniejącą fabrykę.
Niektórzy z odwiedzających dzielili się wspomnieniami związanymi z działalnością cementowni, a kilka osób przyniosło pamiątki związane z tym miejscem m.in. grafiki autorstwa Włodzimierza Cieślara przedstawiające martyrologię więźniów Arbietslager Golleschau. Zostaną one umieszczone w galerii.
W związku z dużym zainteresowaniem, w najbliższy weekend odbędzie się kolejne bezpłatne oprowadzanie po tych miejscach. Ze względów organizacyjnych i dla komfortowego zwiedzania, każda grupa może liczyć maksymalnie 15 osób. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu +48 728 657 251, lub adresem e-mail goleszow@silesia.travel
Zwiedzanie odbywać się będzie:
11 marca (sobota): wejście na ekspozycję o godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
12 marca (niedziela): wejście na ekspozycję o godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
Osoby, które zapiszą się na zwiedzanie prosimy o przybycie 15 minut przed godziną wejścia na ekspozycję.
UWAGA! Izba Oświęcimska powstała przy wykorzystaniu nowoczesnych technik wystawienniczych. Chcielibyśmy uprzedzić, że elementem wystawy jest m.in. migające, intensywne światło oraz głośny dźwięk, które mogą być uciążliwe dla osób wrażliwych na tego rodzaju bodźce.
Przebudowa i modernizacja Izby Oświęcimskiej została zrealizowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, zaś makieta stanowi część działań w ramach projektu „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej”, którego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i odwiedzalności Śląska Cieszyńskiego poprzez stworzenie rekreacyjnej i edukacyjnej transgranicznej trasy turystycznej pn. ,,Śladami rewolucji przemysłowej”. Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Gminą Jasienica. Uczestniczyły w nim także czeskie gminy Nydek i Wędrynia.
Centrum Informacji Turystycznej powstało w ramach projektu ,,Goleszów i Wędrynia – kierunek: turysta / Goleszów a Vendryně – směr: turista”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska–Polska 2014–2020.
Zwiedzanie Izby Oświęcimskiej | Uczestnicy sobotniego zwiedzania | Uczestnicy sobotniego zwiedzania |
Uczestnicy sobotniego zwiedzania | Uczestnicy sobotniego zwiedzania | Grafiki związane z goleszowskim podobozem, które będzie można zobaczyć w galerii czasowej |