Program ochrony zabytków – podsumowanie roku 2021
2022-01-12
Mamy za sobą pierwszy rok realizacji programu ochrony zabytków, który przyjęła Rada Gminy pod koniec 2020 r. Jest to wsparcie finansowe oparte o zasadę tzw. mnożenia kapitału. Polega to na dofinansowaniu remontów goleszowskich zabytków z udziałem 50% wkładu własnego beneficjenta. Takie rozwiązania są istotne, gdyż aktywizują mieszkańców wokół dbania o ważne lokalnie obiekty. Z wsparcia gminy można sfinansować prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub roboty budowlane. Cel programu to zachowanie zabytków i dbanie o ich stan techniczny.
Dwie pierwsze dotacje zostały przekazane do parafi – ewangelickiej i rzymskokatolickiej w Goleszowie. Przeprowadzono remont prezbiterium kościoła ewangelickiego oraz zabytkowej plebani katolickiej.
Kościół ewangelicki pochodzący z XVIII wieku dzieki temu mógł wykonać: prace restauratorskie, konserwatorskie i roboty budowlane objęły prezbiterium. Remont i konserwacja objęły piękny ołtarz oraz dwa znajdujące się za nim obrazy.
Plebania katolicka w Goleszowie pochodząca z VIII wieku zyskała zabezpieczenie obiektu przed zawilgoceniem, które bardzo zagraża zdrowiu przebywających wewnątrz osób, a także wpływało na niszczenie obiektu.
Efekty remontów przedstawili proboszczowie goleszowskich parafii, ks. bp dr Adrian Korczago i ks. Zbigniew Zachorek, podczas grudniowego spotkania z Wójt Gminy Sylwią Cieślar oraz członkami Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Gminy Goleszów.
– Rozmowy z księżmi proboszczami potwierdziły, że przygotowanie i wdrożenie programu mającego na celu ochronę zabytków w naszej gminie, było w pełni uzasadnione. Dbałość o materialny dorobek ludzi, którzy tutaj przed wiekami żyli i pracowali, jest naszym obowiązkiem – powiedziała Wójt Goleszów Sylwia Cieślar.
Samorządowcy zgodnie uznali, że program powinien być kontynuowany.
Wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie gminy Goleszów można jeszcze składać do 31.01.2022 r.
Zabytkowa plebania katolicka w Goleszowie | Wyremontowane prezbiterium kościoła ewangelickiego w Goleszowie |