Rolnicy szkolili się w goleszowskim urzędzie
2019-02-20
15 lutego w Urzędzie Gminy Goleszów odbyło się szkolenie „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. W spotkaniu, które zostało przygotowane przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Cieszynie, wzięło udział ok. 30 rolników z całej naszej gminy. Otwarcia wspólnie dokonali: Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Cieszynie Elżbieta Borejza i specjalista doradztwa rolniczego Krystian Kamieniorz.
Tego typu szkolenie zostało przeprowadzane po raz pierwszy w siedzibie goleszowskiego urzędu, za co serdecznie dziękujemy Pani wójt – mówią organizatorzy.
Sylwia Cieślar podziękowała wszystkim za przybycie i jednocześnie zadeklarowała, że goleszowski urząd zawsze będzie otwarty na tego typu inicjatywy.
27 lipca 2018 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące tematyki szkolenia, które stopniowa wdraża się na obszarze całego państwa.
Program działań zawiera wiele wymogów, które mają być przestrzegane w polskich gospodarstwach rolnych i dotyczą one między innymi:
- rolniczego wykorzystania nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem,
- warunków rolniczego wykorzystania nawozów na terenach o dużym nachyleniu,
- okresów nawożenia,
- warunków przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami
- dawek i sposobów nawożenia azotem,
- dokumentowania realizacji Programu działań.
W pierwszej kolejności po wejściu w życie nowych przepisów rolnicy muszą zmierzyć się z nowymi obowiązkami dotyczącymi wymaganych dokumentów takich jak:
- ewidencja zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem – dokument wymagany we wszystkich gospodarstwach o powierzchni przynajmniej 10 ha użytków rolnych lub utrzymujących zwierzęta gospodarskie co najmniej 10 DJP według stanu średniorocznego.
- plan nawożenia azotem – dokument obowiązkowy w gospodarstwach o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych lub uprawiających tzw. uprawy intensywne (nawożone azotem powyżej 120kg N/ha pszenica, kukurydza powyżej 160kg N/ha, rzepak powyżej 150kg N/ha) na gruntach ornych na powierzchni powyżej 50 ha lub utrzymujący obsadę zwierząt gospodarskich większą niż 60 DJP według stanu średniorocznego.
- plan nawożenia azotem zaopiniowany przez stację rolniczo-chemiczną - dotyczy gospodarstw utrzymujących drób w obsadzie powyżej 40 tys. stanowisk, lub świnie w obsadzie powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg, lub 750 stanowisk dla macior.
Przestrzeganie wymagań programu azotanowego będzie kontrolowane przez Inspekcje Ochrony Środowiska (WIOŚ), która na potrzeby przeprowadzenia kontroli w gospodarstwach ma dostęp do danych z ARIMR. Wiadomo więc, kto ma gospodarstwo i jaką produkcję w nim prowadzi. Za nie przestrzeganie wymagań rolnikom grożą kary finansowe od 500 do 3000zł.
Temat szkolenia | Uczestnicy | Elżbieta Borejza i Krystian Kamieniorz |
Prowadząca szkolenie |