Rolnicy z Kozakowic Dolnych, śpiewnik oraz strona internetowa Cisownicy nagrodzone w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”
2021-09-14
Rozstrzygnięto konkurs „Piękna wieś województwa śląskiego”. W tegorocznej edycji konkursu Gmina Goleszów zgłosiła gospodarstwo Anastazji i Edwarda Tomiców, stronę internetową Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy oraz śpiewnik „Pieśni ludowe ze zbiorów Pawła Pustówki”.
Miło nam poinformować, że wszystkie trzy uzyskały uznanie komisji konkursowej i zostały nagrodzone. Gospodarstwo Państwa Tomiców zajęło II miejsce w kategorii „Najpiękniejsza zagroda wiejska województwa śląskiego”, strona internetowa www.cisownica.org.pl zajęła II miejsce w kategorii „Najlepsza strona internetowa sołectwa”, zaś śpiewnik zajął II miejsce w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje”.
Bardzo się cieszę, że wszystkie zgłoszone przez Gminę Goleszów projekty otrzymały nagrody. Gratuluję naszym rolnikom i członkom organizacji pozarządowych otrzymanych wyróżnień, które są potwierdzeniem ich zaangażowania i profesjonalnej pracy – mówi Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów.
Gospodarstwo rolne Anastazji i Edwarda Tomiców
Rolnicy z Kozakowic Dolnych prowadzą gospodarstwo rolne już prawie 30 lat. Wspólnie z dziećmi: Bartłomiejem, Justyną i Martyną gospodarują na 60 ha łąk i ziemi uprawnej, na której sieją m.in. kukurydzę, pszenicę, jęczmień. Głównym trzonem działalności Państwa Tomiców jest hodowla bydła mlecznego. Rodzina Tomiców aktywnie pozyskuje środki zewnętrzne na rozwój swojego gospodarstwa. Przez blisko 15 lat państwo Tomicowie pozyskali ponad 1 mln zł na rozwój swojego gospodarstwa.
Strona internetowa Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy - www.cisownica.org.pl
Nagrodzona w konkursie strona internetowa prowadzona jest przez Stowarzyszenie Miłośników Cisownicy (SMC), które zaczęło działać od 31 sierpnia 2000 r. Na stronie można zapoznać się m.in. z historią stowarzyszenia i wydawnictwami przez nich opublikowanymi, poznać cisownickich poetów oraz zobaczyć fotoreportaże z wydarzeń organizowanych przez organizację działającą u podnóża Malej Czantorii.
Śpiewnik „PIEŚNI LUDOWE ze zbiorów Pawła Pustówki”
W 2020 r. wydano książkę „PIEŚNI LUDOWE ze zbiorów Pawła Pustówki". Jej celem jest propagowanie tradycji regionu poprzez poznawanie mniej znanych pieśni ludowych i utrwalenie pieśni folklorystycznych o dużej wartości historycznej i kulturowej. Śpiewnik dokumentuje lokalną gwarę, pieśni, muzykę z rejonu Goleszowa. Książka zawiera wybór pieśni i melodii tańców, nut z tekstami o poetyckim nierzadko walorze. Dołączony komentarz jego wnuka – Ryszarda Gabrysia– dostarcza nam wielu informacji dotąd niepublikowanych, niezwykle ważnych dla folklorystyki polskiej. Suplement stanowi płyta z nagranymi dwudziestoma pieśniami a cappella w wykonaniu solistów Estrady Ludowej ,,Czantoria" z Ustronia, przygotowana przez dyrygentkę tej formacji i redaktorkę całości wydania Danutę Zoń-Ciuk. Publikacja została poświęcona regionalnemu folkloryście, nauczycielowi i organiście Pawle Pustówce, który przez ponad pół wieku zbierał pieśni ludowe regionu cieszyńskiego, także z obecnego Zaolzia.
Nagrodzona w konkursie strona internetowa prowadzona jest przez Stowarzyszenie Miłośników Cisownicy (SMC). | Rolnicy z Kozakowic Dolnych prowadzą gospodarstwo rolne już prawie 30 lat. | Śpiewnik dokumentuje lokalną gwarę, pieśni, muzykę z rejonu Goleszowa. Książka zawiera wybór pieśni i melodii tańców, nut z tekstami o poetyckim nierzadko walorze. |