Szczepienie lisów
2017-04-25
W celu zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących, dwa razy w roku (na wiosnę i jesień) przeprowadzana jest powszechna akcja wykładania przynęt ze szczepionką. Szczepienia ochronne przeprowadza się na obszarach lasów oraz we wszystkich miejscach bytowania lisów wolno żyjących. Na terenach polnych oraz leśnych, a także na terenach niezurbanizowanych szczepionka wykładana jest przy użyciu samolotów. Natomiast na terenach zurbanizowanych szczepionka wykładana jest ręcznie.
Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 27.04 – 07.05.2017 r. na terenie całego województwa śląskiego odbędzie się wiosenna akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie.
Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202620 dawek szczepionki.
Przynęta ze szczepionką, tzw. "kęs", jest brązowa, o kształcie prezentowanym na poniższych zdjęciach. Płynna szczepionka zawarta jest w plastykowej, szczelnie zamkniętej folią aluminiową, kapsułce/blistrze. Kapsułki/blistry są odpowiednio oznakowane i łatwe do rozpoznania - koloru różowego. Całość umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy. Lisy wyczuwają przynętę nawet z dużej odległości. Podczas próby konsumpcji przynęty dochodzi do uszkodzenia kapsułki/blistra ze szczepionką, po jej przegryzieniu następuje zetknięcie się wirusa z błonami śluzowymi i zawartość szczepionki dostaje się do jamy ustnej lisa. Przez błony śluzowe wirus szczepionki dociera do organizmu powodując jego uodpornienie.
Więcej informacji w załączniku.
Lis, fot. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii | Szczpionka, fot. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii |