Ubiegłoroczne Cieszynianki wręczone
2021-09-17
17 września w cieszyńskim teatrze odbyła się uroczystość wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej przyznanych w 2020 r. W związku z sytuacją epidemiologiczną, w ubiegłym roku nie mogły być one wręczone osobiście – wydarzenie odbyło się wtedy w formie on-line.
Piątkowe wydarzenie tradycyjnie rozpoczęlo się od odsłuchania hymnu Gaude Mater Polonia. W ramach części artystycznej zebrani mogli wysłuchać koncertu zespołu Lunatyp. Następnie przedstawiciele władz samorządowych wręczyli statuetki wyróżnionym osobom. Gminę Goleszów reprezentowała wójt Sylwia Cieślar i przewodniczący rady Karol Lipowczan.
Przypomnijmy, że decyzją Rady Gminy Goleszów Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała siostra Lidia Gottschalk, a Honorową Złotą Cieszyniankę przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej otrzymał mieszkaniec gminy Goleszów – Paweł Stanieczek. Dodatkowo Laurem Srebrnej Cieszynianki nagrodzoną przez władze Powiatu Cieszyńskiego została Alina Rakowska – mieszkanka gminy Goleszów, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Cieszynie.
- Serdecznie gratuluję siostrze Lidii Gottschalk, Pawłowi Stanieczkowi oraz Alinie Rakowskiej przyznanych nagród. Są one rezultatem ich życiowych postaw oraz działalności wykonywanej na rzecz lokalnej społeczności – mówi Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów.
Poniżej przypominamy sylwetki laureatów reprezentujących gminę Goleszów.
LIDIA GOTTSCHALK
Siostra Lidia Gottschalk (Sieglinde Gottschalk) – urodziła się 18 maja 1939 roku w Stawkach pod Węgorzewem na Mazurach. Swoje młode lata spędziła na rodzinnej wsi matki w Markucie (powiat ostródzki). Wychowywana w duchu chrześcijańskim i postawie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, w wieku 18 lat, odpowiedziała na wezwanie „Rok służby dla Pana", które ukazało się w jednym z numerów „Strażnicy Ewangelickiej". W 1957 r. rozpoczęła służbę w Diakonacie Żeńskim „Eben-Ezer" w Dzięgielowie. Pracowała wtedy w Domu Sióstr oraz w Domu Opieki na Szczukówce. Dzięki ukończeniu kursu pielęgniarskiego w 1959 roku rozpoczęła pracę w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, gdzie dalej zdobywała doświadczenie medyczne i podnosiła swoje kwalifikacje. Powołanie pielęgniarskie realizowała w szpitalu do 1975 roku. Od kwietnia 1975 roku do końca 1981 roku pracowała jako siostra zborowa w Parafii Ewangelickiej w Cieszynie.
15 listopada 1959 r. została „czepkowana" na siostrę próbną i otrzymała diakonackie imię Lidia. Realizując w poświeceniu swoją służbę 29 grudnia 1980 r. została wybrana przez Radę Sióstr na siostrę przełożoną Diakonatu. Włożyła wiele wysiłku w kontynuację działań "ruchu przebudzeniowego" w Kościele na Śląsku Cieszyńskim. Został on zainicjowany przez ks. Karola Kulisza na przełomie lat 1904/1905, a w latach dwudziestych XX. wieku przyczynił się do powstania Polskiego Diakonatu Ewangelickiego. Siostry miłosierdzia zwane diakonisami, od początku służyły w Szpitalu Śląskim i w żłobku w Cieszynie, w sanatorium w Bystrej, w Domu Opieki „Betezda" w Ligotce Kameralnej, w domu dziecka w Ustroniu oraz w wielu parafiach na Górnym Śląsku. Aktualnie Ewangelicki Diakonat Żeński „Eben-Ezer" jest ostatnim diakonatem w naszym kraju.
W czasie pełnienia przez siostrę Lidię funkcji siostry przełożonej otwarto Dom Opieki „Emaus" w Dzięgielowie oraz wyremontowano Dom Macierzysty Sióstr. Laureatka aktywnie uczestniczyła w komisjach budowy, przyczyniając się do rozwoju infrastruktury, na bazie której obecnie funkcjonują instytucje pomagające ludziom starszym i potrzebującym. Dodatkowo w 1994 r. w wyniku częściowej rewindykacji upaństwowionego niegdyś majątku Diakonat odzyskał prawa własności do dawnego Domu Dziecka. Budynek ten wymagał kapitalnego remontu. Siostra Lidia i inne siostry były zaangażowane w prace renowacyjne. Efektem zakrojonych na szeroką skalę działań było powstanie Domu Seniora „Emaus 2" dostosowanego do potrzeb osób starszych, wymagających pomocy i wsparcia. We wrześniu 2009 roku, po 28 latach „kierowania" dzięgielowskim Diakonatem, siostra Lidia przekazała urząd siostry przełożonej siostrze Ewie Cieślar.
Z niegasnącym zapałem nadal uczestniczy w życiu Kościoła i Diakonatu. Jest także aktywnym członkiem lokalnej społeczności Dzięgielowa, gdzie swoim optymizmem, dobrem, mądrością życiową oraz nieustającą radością życia wspiera wszelkie akcje i działania na rzecz małej ojczyzny. Siostra Lidia aktywnie współpracuje z samorządem gminnym oraz radą sołecką. Nadal prężnie działa w Stowarzyszeniu Miłośników Dzięgielowa, a także współpracuje przy organizacji Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie. W 2005 roku wyróżniono ją odznaczeniem ECCE HOMO za nieustanne proklamowanie dobra słowem i czynem oraz łączenie pomocy medycznej z duchową. W uznaniu jej działalność, trzynaście lat później, otrzymała także Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego"
PAWEŁ STANIECZEK
Paweł Stanieczek urodził się w 1933 roku. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Goleszowie. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Cieszynie rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Iskrzyczynie. W latach 1954-56 odbył zasadniczą służbę wojskową, w trakcie której prowadził radiowęzeł w jednostce wojskowej, a także objął redakcję tygodnika „Echo Poligonu". Po odbyciu służby rozpoczął studia zaoczne na Wydziale Filologii Polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, równocześnie pracując w Szkole Podstawowej w Goleszowie. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako nauczyciel polonista w Technikum Zawodowym w Bielsku-Białej. W latach 1965-1985 był dyrektorem Zespołu Szkół Energetycznych w Bielsku-Białej. W 1985 roku przeszedł na emeryturę, nadal jednak kontynuował pracę jako polonista w Szkole Podstawowej w Bażanowicach oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie. Po zakończeniu pracy nauczyciela objął funkcję redaktora naczelnego „Panoramy Goleszowskiej", którą pełnił do 2002 roku. Od wielu lat swoje umiejętności pisarskie ujawnia także na łamach Kalendarza Goleszowskiego.
W ramach swojej aktywności społecznej pełnił funkcję radnego Gminnej Rady Narodowej w Goleszowie, członka Rady Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, a także radnego Powiatu Cieszyńskiego oraz radnego Gminy Goleszów. Paweł Stanieczek był także jednym z inicjatorów współpracy z niemiecką gminą Reiskirchen, co zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej z Gminą Goleszów w 1997 r. Uczestniczył także w założeniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Goleszowskiej, którego członkowie wybrali go następnie prezesem. Paweł Stanieczek związany jest także z działalnością chórów „Cantus" oraz „Mieszanego", działających przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie.
Od wielu lat, jako niezwykle aktywny społecznik w swym działaniach przyczynia się do promowania wiedzy o historii Śląska Cieszyńskiego, uwieczniając na swoich fotografiach zarówno walory okolicznych miejscowości, jak również portretując ich mieszkańców. Od 2006 do 2019 roku pełnił funkcję kustosza Izby Oświęcimskiej w Goleszowie, która do dziś mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Wydarzenia związane z działalnością filii obozu zagłady w Oświęcimiu udokumentował także w książkach „Arbeitslager Golleschau – dzieje podobozu" oraz „Dopisani do Listy Schindlera".
Za swoje działania został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1972 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1974 r.) oraz Srebrną Cieszynianką (2000 r.). W uznaniu działań na rzecz upamiętnienia ofiar Holocaustu, a zwłaszcza za utworzenie i prowadzenie Izby Pamięci Oświęcimskiej w Goleszowie otrzymał Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci nadany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na wniosek Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem oraz Dyrekcji Muzeum Oświęcimskiego. W 2018 r. otrzymał Nagrodę Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury im. ks. Leopolda Jana Szersznika. W 2020 r. został nominowany, na wniosek Wójta Gminy Goleszów Sylwii Cieślar, przez Radę Gminy Goleszów do nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
ALINA RAKOWSKA
Mieszkanka Dzięgielowa, z wykształcenia prawnik, od prawie 20 lat kieruje założoną w 1873 roku, a więc najstarszą na Śląsku polską instytucją finansową, czyli Bankiem Spółdzielczym w Cieszynie. W dziejach Śląska Cieszyńskiego powstanie polskiej spółdzielni miało doniosłe znaczenie i było ukoronowaniem wieloletnich starań podejmowanych przez grono niestrudzonych działaczy, zarówno miejscowych, jak i z pozostałych części ziem polskich. Pani Alina Rakowska w swoich działaniach kontynuuje myśl, która przyświecała założycielom, aby umożliwić lokalnym przedsiębiorcom i rolnikom dostęp do tanich źródeł finansowania i stworzyć dogodne, bezpieczne możliwości gromadzenia kapitału i rozwoju przedsiębiorstw. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości była jedną z inicjatorek zorganizowania konferencji przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego poświęconej roli organizacji społecznych, gospodarczych w odzyskaniu niepodległości, przypomniała rolę Towarzystwa Oszczędności i Zaliczek oraz Związku Spółek Rolniczych w finansowaniu polskiej sprawy na Ziemi Cieszyńskiej. Wszak to właśnie te instytucje, tworzące współczesny Bank Spółdzielczy w Cieszynie, finansowały działania Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego, a dr Jan Michejda – adwokat, burmistrz Cieszyna był również patronem działalności spółdzielczej.
Rozwijając spółdzielczość bankową w Cieszynie Pani Alina Rakowska przyczynia się także do rozwoju sektora gospodarczego powiatu cieszyńskiego, wspiera działania lokalnych organizacji i przedsiębiorstw. Wiele cennych inwestycji na terenie powiatu cieszyńskiego było kredytowanych właśnie przez Bank Spółdzielczy w Cieszynie. Pani Alina Rakowska popularyzuje hasło „Spółdzielnie budują lepszy świat”, które było hasłem roku 2012, w którym to Międzynarodowy Związek Spółdzielczy, podczas swego Zgromadzenia Ogólnego w Manchesterze, postanowił proklamować drugą dekadę XXI wieku kończącą się w 2020 r. Światową Dekadą Spółdzielczą. W czasach kryzysu warto przypominać, że spółdzielczy model przedsiębiorstwa jest bardziej przyjazny dla ludzi i działa stabilizująco na gospodarki wielu małych ojczyzn. Pod jej kierownictwem Bank Spółdzielczy w Cieszynie od wielu lat zasila szereg imprez kulturalnych i sportowych, takich jak Noc Muzeów czy Koncert Noworoczny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Kilkukrotnie podczas cieszyńskiej Nocy Muzealnej można było odwiedzić siedzibę Banku, przy ul. Kochanowskiego 4 oraz obejrzeć niezwykle cenne historyczne dokumenty, dotyczące tej największej, polskiej instytucji finansowej w monarchii austriackiej do czasu podziału Księstwa Cieszyńskiego w roku 1920.
Pani Alina Rakowska interesuje się problematyką społeczną i gospodarczą. Przez wiele lat uczestniczyła w pracach Rady Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego – jako Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Zasiada także w Radzie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Uczestniczy w strukturach daleko wykraczających poza powiat cieszyński – jest Członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia Banku BPS z siedzibą w Warszawie, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla zrzeszonych banków spółdzielczych.
Pani Alina Rakowska:
- otrzymała nagrodę Miasta Cieszyna w dziedzinie kultury – za wieloletnie wspieranie przez Bank działań w tym obszarze,
- została wyróżniona przez Sejmik Województwa Śląskiego srebrną odznakę honorową za zasługi dla województwa śląskiego,
- została wyróżniona przez Bank Polskiej Spółdzielczości szmaragdowym odznaczeniem „Za zasługi dla polskiej bankowości spółdzielczej”,
- otrzymała od Prezesa Narodowego Banku Polskiego odznakę honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”.
Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej | Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej | Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej |
Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej | Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej | Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej |
Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej | Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej | Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej |
Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej |