Udane Gminne Świętowanie w Goleszowie!
2019-12-10
W miniony weekend, 7 i 8 grudnia w Goleszowie odbyło się Gminne Świętowanie, które skupione było wokół przygotowań do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, a także radości i poczucia wspólnoty z jaką dla wielu z nas kojarzą się święta.
Przygotowania do świąt rozpoczęły się od wizyty św. Mikołaja, który do gminy Goleszów przybył w sobotę, a okazją do spotkania było uroczyste rozświetlenie choinki. Nim jednak symbol świąt Bożego Narodzenia rozjaśnił plac przy Urzędzie Gminy, przed mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi wystąpili artyści z goleszowskich przedszkoli i szkół, a także najmłodsi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Goleszów i goście z partnerskiej gminy Wędrynia.
- Witam serdecznie wszystkich Państwa na rozpoczęciu gminnego świętowania, które już za chwilę skoncentruje się wokół występów niezwykle utalentowanych młodych artystów. Wprowadzą oni nas w świąteczny nastrój, który z pewnością towarzyszyć nam będzie przez całe dzisiejsze popołudnie i wieczór. Cieszę się, iż skorzystali Państwo z naszego zaproszenia mając nadzieję, że spędzony czas dostarczy Państwu kojącego wytchnienia i chwil radości, z którymi kojarzy się nam czas oczekiwania na Boże Narodzenie – witała uczestników sobotniego świętowania Sylwia Cieślar – Wójt Gminy Goleszów.
Sobotnie wydarzenie rozpoczęli młodzi artyści z goleszowskiego przedszkola, którzy zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez Barbarę Chwastek i Urszulę Juroszek. Tuż po nich na scenie usytuowanej w namiocie rozstawionym przy Urzędzie Gminy, świąteczny układ taneczny do piosenki „Halleluja” przedstawiły dzieci z Punktu Przedszkolnego w Puńcowie przy Szkole Podstawowej w Dzięgielowie, którzy swój autorski popis przygotowywali pod okiem Joanny Czyż-Zahradnik i Małgorzaty Mróz-Sobel. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały także „Promyczki”, czyli zespół wokalny działający przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Goleszowie, pod dyrekcją Kariny Chwastek-Kamieniorz i akompaniamencie Aliny Kubaszczyk. Na scenie wystąpili również uczniowie ze Szkół Podstawowych w Goleszowie, Dzięgielowie i Bażanowicach. Występy uczniów z Goleszowa i Dzięgielowa przygotowała Alina Kubaszczyk, zaś z Bażanowic dyrektor Dorota Gaś i Mariola Marszałek. W programie imprezy nie mogło zabraknąć występu dzieci z polskiej szkoły w Wędryni. Ich prezentacja była częścią projektu „Kultura bez granic / Kultura bez hranic", w ramach którego zorganizowane zostało Gminne Świętowanie w Goleszowie. Sobotni program artystyczny zakończył śpiew Zespołu Pieśni i Tańca „Goleszów”, który przygotowywał się pod okiem Szymona Staniszewski oraz Barbary Rybczyk. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia imprezy, było rozświetlenie choinki oraz wizyta św. Mikołaja, który w towarzystwie aniołków i diabełków, rozdał prezenty najmłodszym mieszkańcom uczestnikom Gminnego Świętowania. Na przybyłych gości czekała także atrakcja w postaci darmowej fotobudki, dzięki której możliwe było uwiecznienie niezwykłych uśmiechów towarzyszących wszystkim uczestnikom.
Zapraszamy od obejrzenia krótkiej videorelacji przygotowanej przez Michała Fielek z portalu ViFi
Drugi dzień Gminnego Świętowania rozpoczął się od świątecznego jarmarku z udziałem lokalnych artystów i uczniów szkół podstawowych, który towarzyszył zaplanowanemu na ten dzień wspólnemu kolędowaniu. Cieszący się ogromnym zainteresowaniem jarmark był okazją do zaopatrzenia się w wyjątkowe prezenty i dekoracje świąteczne, zaś wspólne kolędowanie do wzmocnienia poczucia wspólnoty.
- Wielowiekowa tradycja śpiewania kolęd stwarza wyjątkową, niemalże magiczną atmosferę, zbliża do siebie ludzi oraz daje radość ze spotkania. Umożliwia także odłożenie na bok wszelkich problemów, trosk i waśni, które zbierane przez cały rok mają szansę znaleźć swoje pozytywne rozwiązanie, jednocząc nas wszystkich niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów czy religii – mówiła w powitalnym przemówieniu Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów.
Zaproszenie do wspólnego kolędowania przyjęły chóry działające na terenie gminy Goleszów, a wśród nich: chór z Kościoła Św. Trójcy w Bażanowicach pod batutą Joanny Sikory, Schola działająca przy Rzymskokatolickiej Parafii Św. Michała Archanioła w Goleszowie prowadzona przez Weronikę Glajc, Chór „Gloria” działający przy Rzymskokatolickiej Parafii Św. Michała Archanioła w Goleszowie, pod batutą Ewy Wigezzi-Skałki, połączone Chóry Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie, którymi dyrygowała Jolanta Pecolda przy akompaniamencie Małgorzaty Konarzewskiej, Chór Kameralny Parafii Św. Jerzego w Puńcowie, dyrygowany przez Tomasza Piwko. Do wspólnego kolędowania zaproszono również Chór "Magnificat" działający przy Parafii Rzymskokatolickiej Św. Mateusza w Ogrodzonej, którego szeregi zasilają mieszkańcy gminy Goleszów, a który prowadzi Karolina Polok-Wróbel.
Kolędowanie zwieńczone zostało wspólnym występem chórzystów i uczestników świątecznego spotkania, którzy przy akompaniamencie Joanny Sikory, zaśpiewali jedną z najstarszych polskich kolęd. Gminne Świętowanie zakończone zostało pokazem Teatru Ognia Inferis.
Gminne Świętowanie odbyło się w ramach projektu „Kultura bez granic / Kultura bez hranic", realizowanego wspólnie z gminą Wędrynia ze środków Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach mikroprojektu dofinansowanego z programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Patronat medialny nad dwudniowym wydarzeniem objęli: ox.pl, Beskidzka24, gazetacodzienna.pl, vifi.pl i Głos Ziemi Cieszyńskiej. Gminne Świętowanie poprowadzili: Tomasz Lenkiewicz oraz Lidia Lankocz.
7 grudnia - "Rozświetlenie Choinki" | 7 grudnia - "Rozświetlenie Choinki" | 8 grudnia - "Wspólne Kolędowanie" |
8 grudnia - "Wspólne Kolędowanie" | 8 grudnia - Jarmark Świąteczny | 8 grudnia - pokaz Teatru Ognia |