W Cisownicy odsłonięto odnowiony pomnik
2023-03-22
22 marca w gminie Goleszów odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika upamiętniającego ofiary egzekucji dokonanych przez niemieckich okupantów w latach 1943-1944. Jest on usytuowany w lesie w Cisownicy, przy ul. Dzięgielowskiej.
W uroczystości wzięli udział m.in.: wójt gminy Sylwia Cieślar, sekretarz gminy Jolanta Bujok, radni Magdalena Samosiuk i Karol Macura, przedstawiciel Fundacji ORLEN Agnieszka Niewińska, reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Dominik Abłamowicz i Jakub Żądło, ks. płk Zbigniew Kowalczyk, ks. proboszcz Zbigniew Zachorek, przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cisownicy z dyrektorem Przemysławem Misiarzem na czele, reprezentanci Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy, OSP, Nadleśnictwa Ustroń, mieszkańcy tego sołectwa oraz drużyna harcerska „Iskra” z dzięgielowskiej podstawówki.
- Pamięć o naszych przodkach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę jest bardzo ważnym elementem narodowej tożsamości. Mając to na względzie wzięliśmy udział w kolejnej edycji programu grantowego Czuwamy! Pamiętamy! Decyzją organizatorów Gmina Goleszów otrzymała kolejne środki zewnętrzne, które umożliwiły remont pomnika – mówiła podczas wydarzenia wójt Sylwia Cieślar, pomysłodawca i inicjator odnowienia tego miejsca.
Całość została poprzedzona złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie pomordowanych znajdującym się na cmentarzu ewangelickim, a uroczystości zakończono w Klubie Seniora w Cisownicy.
Historia obelisku znana jest z kilku dokumentów, ale przede wszystkim z przekazów ustnych mieszkańców Cisownicy. Według ich relacji esesmani przywieźli więźniów w miejsce, gdzie znajduje się pomnik. Kazali im wykopać duży dół w którym następnie ich rozstrzelano. Niestety nie są znane nazwiska ofiar. Zaraz po wojnie ich szczątki zostały ekshumowane i spoczywają na miejscowym cmentarzu. W latach 60. minionego stulecia, w miejscu w którym zamordowano więźniów ustawiono obelisk upamiętniający te tragiczne chwile.
- Dziękuję Fundacji ORLEN, Instytutowi Pamięci Narodowej, Nadleśnictwu Ustroń oraz wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia tego miejsca. Słowa podziękowania kieruję również do mieszkańców Cisownicy, przedstawicieli miejscowej szkoły oraz organizacji pozarządowych, że z pokolenia na pokolenie kultywują pamięć o osobach, które zginęły podczas II wojny światowej – mówiła na zakończenie wójt Sylwia Cieślar.
To drugie miejsce pamięci narodowej, które Gmina Goleszów odnowiła dzięki środkom pochodzącym z Fundacji ORLEN. Pierwszym był Pomnik Partyzantów w Lesznej Górnej.
Patronat honorowy nad Programem Czuwamy! Pamiętamy! objął Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zadanie w Cisownicy realizowane zostało ze środków Fundacji ORLEN i Gminy Goleszów.
Organizatorzy dzisiejszego wydarzenia serdecznie dziękują funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie za zabezpieczenie ruchu w rejonie uroczystości.
Uczestnicy wydarzenia | Składanie kwiatów i zapalanie zniczy | Pomnik przed remontem |
Pomnik przed remontem | Pomnik po remoncie | Remont miejsca pamięci narodowej był możliwy dzięki staraniom Gminy Goleszów, która pozyskała środki zewnętrzne z tegorocznej edycji programu grantowego Czuwamy! Pamiętamy!, organizowanego przez Fundację ORLEN |