W Goleszowie upamiętniono 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Marszu Śmierci
2020-01-24
W środę i czwartek, 22 i 23 stycznia ponad 70 osób skorzystało z zaproszenia do odwiedzenia Izby Oświęcimskiej znajdującej się w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. Okazją do odwiedzin było upamiętnienie 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Marszu Śmierci, w ramach którego kustosz Izby Oświęcimskiej – Paweł Stanieczek wraz z Anną Sikorą opowiadali uczestnikom o działalności podobozu Arbeitslager Golleschau, będącego filią obozu w Oświęcimiu.
Jednym z punktów programu była także także projekcja dokumentalnego filmu „Dopisani do Listy Schindlera", opowiadającego historię goleszowskiego podobozu oraz Marszu Śmierci. Skąd taki tytuł filmu? - Film o tym tytule powstał, gdyż wagon z ewakuowanymi goleszowskimi więźniami znalazł się w miejscowości Svitava (daw. Zwittau), w okolicach Brna, gdzie swoją fabrykę miał Schindler. Kiedy wagon tam dojechał, Schindler przygarnął goleszowskich więźniów, wpisując ich jako stan osobowy fabryki. Tak też powstała lista Schindlera, czyli ratunek do przybyłych, jako jego pracowników – zaznaczył kustosz Paweł Stanieczek.
Dwudniowe wydarzenia upamiętniające wydarzenia sprzed 75 lat, były także okazją do przypomnienia wielu historii mieszkańców gminy Goleszów, którzy z narażeniem własnego życia pomagali więźniom podobozu. Przed samym seansem organizatorzy spotkania opowiadali o warunkach w jakich funkcjonowali więźniowie, zwracając szczególną uwagę na postacie pojawiające się w materiale. Byli to Jean Bartischan - więzień malujący na ścianach bloku mieszkalnego sceny ukazujące pracę w goleszowskim podobozie oraz Dow Lovy - obozowy pisarz, którego zapiski wykorzystywała nawet kancelaria obozowa. To dzięki ich działalności zachowało się wiele informacji, które pozwoliły odzwierciedlić makabryczny obraz działania goleszowskiego podobozu Auschwitz-Birkenau.
W obchodach upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau oraz Marsz Śmierci wzięli udział także samorządowcy z gminy Goleszów. Przewodniczący rady gminy - Karol Lipowczan oraz Wójt Gminy Goleszów - Sylwia Cieślar złożyli organizatorom serdeczne podziękowanie za przygotowanie spotkań upamiętniających rocznicę wydarzeń, które odcisnęły ogromne piętno na mieszkańcach i historii gminy Goleszów. - Serdecznie dziękuję za pamięć o tych trudnych i smutnych wydarzeniach oraz przygotowanie otwartych spotkań upamiętniających historie, o których nigdy nie możemy zapomnieć. Izba Pamięci to szczególne miejsce dla naszej społeczności, które powinno nam stale przypominać o ludzkich dramatach, które rozgrywały w czasach wojny. Dzięki Wam jest ona żywym świadectwem tego tragicznego okresu i przestrogą dla przyszłych pokoleń – zaznaczyła Sylwia Cieślar - wójt gminy Goleszów.
Izba Pamięci w Goleszowie | Spotkanie upamiętniające rocznicę wyzwolenia | Spotkanie upamiętniające rocznicę wyzwolenia |
Wójt Gminy dziekuję za przygotowanie spotkań | Spotkanie upamiętniające rocznicę wyzwolenia | Spotkanie upamiętniające rocznicę wyzwolenia |