W wieku 70 lat zmarł doktor Jan Śliwka
2020-04-08
Z ogromną przykrością informujemy, iż 7 kwietnia 2020 r., w wieku 70 lat, zmarł doktor Jan Śliwka - niezwykle ceniony lekarz, zasłużony mieszkaniec Goleszowa, a także oddany społecznik i wielki miłośnik naszej gminy.
Jan Śliwka, urodził się w 1950 r., a w roku 1974 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 1975 roku pracował w Przychodni Przyzakładowej Cementowni „Goleszów", a następnie w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Goleszowie. Równolegle był zatrudniony w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, gdzie przez 6 lat pełnił funkcję Kierownika Oddziału Pomocy Doraźnej. Przez ponad dwie dekady pełnił funkcję zastępcy Ordynatora Oddziału Intensywnej Terapii.
Był przykładem lekarza - społecznika, gdyż niezależnie od swoich obowiązków zawsze znajdował czas dla innych, poprzez m.in. prowadzenie społecznie od 1983 roku punktu aptecznego leków i darów zagranicznych przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie, z którego korzystały osoby potrzebujące z całego kraju.
Niezwykle istotną częścią życia Jana Śliwki była prowadzona przez niego szeroko zakrojona działalność społeczna, która nie wiązała się jedynie z medycyną. Dzięki jego zaangażowaniu w 1991 roku, z istniejącej sekcji wędkarskiej działającej przy goleszowskiej cementowni, założono Towarzystwo Wędkarskie „TON" w Goleszowie, którego w 1997 roku został prezesem. Pod jego przewodnictwem „TON" stał się niezwykle sprawnie działającą organizacją pozarządową, propagującą nie tylko sport wędkarski, ale również walory rekreacyjne jednego z najpiękniejszych zakątków Goleszowa, czyli akwenu Ton. To dzięki jego staraniom znacząco zmienił się wygląd samego akwenu i jego zaplecze. I tak oto dzięki jego zaangażowaniu wyremontowana została świetlica i wybudowana od podstaw nowa wiata. Rozpoczęto systematyczne zarybianie zbiornika wodnego, dzięki czemu stworzone zostały warunki do organizowania corocznych imprez oraz gminnych zawodów wędkarskich.
Jan Śliwka zaangażowany był również w działalność samorządową. W 1988 roku został wybrany radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bielsku–Białej, a w latach 1990–1998 pełnił funkcję radnego Rady Gminy Goleszów.
Efekty jego pracy i działalności społecznej były i po dziś dzień są bardzo widoczne. W 1970 roku za swoje oddanie i zasługi uhonorowany został Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 1985 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi. Wyrazem wdzięczności lokalnej społeczności było również odznaczenie go Laurem Srebrnej Cieszynianki, którą odebrał w 1999 r. Jan Śliwka był człowiekiem niezwykle wrażliwym na ludzkie cierpienie, zawsze gotowym do udzielenia pomocy i wsparania innych w realizowaniu ich planów i celów.
Najszczersze kondolecje rodzinie, bliskim, przyjaciołom i znajomym śp. Jana Śliwki składają Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar oraz Przewodniczący Rady Gminy Karol Lipowczan.
Śp. Jan Śliwka |