We wrześniu rusza Powszechny Spis Rolny
2020-08-10
Od 1 września do 30 listopada br., z pomocą rachmistrzów oraz internetu rozpocznie się Powszechny Spis Rolny. Wyniki spisu pozwolą scharakteryzować polskie rolnictwo, posłużą do podejmowania decyzji strategicznych oraz do celów porównań międzynarodowych. Przeprowadzanie spisów rolnych to obowiązek wynikający z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego oraz rekomendacji zawartych w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Powszechny Spis Rolny 2020 obejmie wszystkie gospodarstwa rolne zarówno osób fizycznych (tj. gospodarstwa indywidualne) jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Do działalności rolniczej prowadzonej przez gospodarstwo rolne zalicza się m.in. uprawę roślin, chów i hodowlę zwierząt gospodarskich i pszczół, a także utrzymywanie gruntów rolnych, już niewykorzystywanych do celów produkcyjnych.
Gospodarstwa rolne spisywane będą u ich użytkowników, a nie u właścicieli. Oznacza to, że jeżeli właściciel gospodarstwa wydzierżawił je w całości innej osobie i w dniu 1 czerwca 2020 r. ta osoba była użytkownikiem tego gospodarstwa, to powinno być ono spisane u użytkownika. Spisem nie są objęci właściciele gruntów nie prowadzący działalności rolniczej.
Wszystkie podmioty zobowiązane są do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie samopisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub bezpośrednio w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym. Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na tej stronie internetowej, a także elektronicznie – dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.
Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie spisowi telefonicznie, w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym lub bezpośrednio – w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie bezpośrednim w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego.
W spisie rolnym będą zbierane dane dotyczące m.in.: użytkowników gospodarstw rolnych, rodzaju i powierzchni użytkowanych gruntów, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, posiadanych zwierząt gospodarskich, rodzaju budynków gospodarskich, liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym, a także nakładu pracy w gospodarstwie rolnym użytkownika, członków jego rodziny oraz zatrudnionych pracowników.
Z zakresem pytań oraz opisem organizacji badań można szerzej zapoznać się na stronie https://spisrolny.gov.pl/
Powszechny Spis Rolny |