Wspominamy tych, co odeszli
2022-10-31
Idąc na cmentarz na przełomie października i listopada, czując potrzebę upamiętnienia bliskich zmarłych, poniesiemy tam kwiaty i znicze. Każdy z nas poniesie też swoje lata życia, doświadczenia, blaski i cienie tych dni, które są za nami. Kiedy nasz wzrok skupi się na nagrobnym płomieniu, myśli przechodząc przez żal i bezsilność powrócą kolejny raz w życiu do uspokojenia i nadziei, do uporządkowania priorytetów. Spotkania krewnych i znajomych będą okazją do wspomnień, a niekiedy początkiem ożywienia kontaktów.
W tych dniach obejmiemy pamięcią także członków lokalnej wspólnoty, których w ostatnim czasie pożegnaliśmy, a którzy poprzez swoją społeczną aktywność pozostawili trwały ślad w naszym środowisku. Byli wśród nich między innymi samorządowcy, strażacy i członkowie innych organizacji pozarządowych, m.in. Henryk Odias, Anna Rüster, Andrzej Banot, Adam Kulak. Stając przy ich mogiłach z wdzięcznością będziemy wspominać nie tylko wspólne spotkania i rozmowy, ale także to, co dobrego zrobili dla naszej gminy. W ten sposób pamięć o poprzednich pokoleniach jest dla nas współczesnych bodźcem i wyzwaniem, aby nie ustawać w działaniach na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny.
Wiadomość o śmierci bliskich jest najbardziej dotkliwa, kiedy przychodzi nagle. Bolesny czas przeżywają rodziny górników, którzy w kwietniu tego roku zginęli w wypadkach w pobliskich kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka”. Dla upamiętnienia ofiar tej tragedii 28 kwietnia ogłoszono dniem żałoby w województwie śląskim.
W szczególny sposób co roku początkiem listopada czcimy również pamięć przodków, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę. Znicze i kwiaty są składane na mogiłach bohaterów narodowych, czy też zapomnianych na co dzień grobach żołnierzy. Wiele zniczy pojawia się pod pomnikami upamiętniającymi ofiary tragicznych wydarzeń, czy też anonimowych bohaterów, którzy walczyli za ojczyznę. Również w gminie Goleszów jest kilkanaście miejsc pamięci narodowej, a jednym z nich odnawiany właśnie Pomnik Pamięci obywateli Cisownicy poległych w walce z faszyzmem w latach 1939-1945 r. (Więcej na temat remontu Pomnika można przeczytać pod linkiem https://goleszow.pl/news/rozpoczal-sie-remont-pomnika-w-cisownicy.)
Codziennie otrzymujemy od losu lekcje strat, pożegnań i rozstań. Jeśli zechcemy wykorzystać je jako fundamenty nieustającego rozwoju, pozwolą nam one odnaleźć w sobie nową nadzieję i zapał.
„Konfrontacja ze śmiercią, jednoczy nas z życiem” Stephen Levine
Cmentarz (fot. Pixabay) | Kwiaty pod pomnikiem pamięci przed urzędem gminy | Wiązanka i znicz |