Zbliża się remont linii kolejowej z Goleszowa do Cieszyna i Wisły Głębce
2020-01-29
W połowie października 2019 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o dofinansowanie oraz umowy z wykonawcami o wartości prawie 460 mln zł. Projekt obejmuje odnowę linii od Chybia i Goleszowa do Wisły Głębce i do Cieszyna. Już wkrótce ruszą prace remontowe na odcinku łączącym naszą gminę z Cieszynem.
Najważniejszą i długo oczekiwaną informacją jest fakt, iż po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie znów zaczną kursować między Goleszowem a Cieszynem. W ramach przewidzianych przez inwestora prac planuje się odnowienie stacji Goleszów oraz przystanków Goleszów Górny oraz Bażanowice. Planowany termin rozpoczęcia robót wyznaczony został na przełom lutego i marca br. - W początkowym etapie robót nie przewidujemy rozbiórki przejazdów kolejowych, więc nie będzie żadnych utrudnień w ruchu – informuje wykonawca inwestycji, którego zadaniem jest zaprojektowanie oraz odbudowa jednotorowej linii kolejowej nr 190 na szlaku Goleszów-Cieszyn.
Oprócz prac na linii 190 projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce" obejmuje także prace na liniach 157 oraz 191, w efekcie których pasażerowie wybierający podróż Kolejami Śląskimi będą mogli skorzystać z nowych stacji Skoczów Bajerki (linia 157), Ustroń Poniwiec (linia 191), a na linii łączącej Goleszów z Cieszynem powstanie przystanek Cieszyn Uniwersytet, który zastąpi dotychczasowy przystanek Cieszyn Mnisztwo. Zmiana w nazewnictwie przystanków przewidziana jest także na linii 191, gdzie przystanek Wisła Obłaziec zyska nową nazwę Wisła Jawornik.
W ramach wartego prawie 460 mln złotych zadania odnowione będą stacje: Pierściec, Skoczów, Goleszów, Cieszyn, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko. Prace obejmą też przystanki: Chybie Mnich, Zaborze, Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Ustroń Zdrój, Wisła Dziechcinka, Wisła Kopydło. Według informacji inwestora, wszystkie przebudowywane perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, a ścieżki naprowadzające pozwolą na dogodniejsze dojścia osobom niewidomym i słabowidzącym. Dodatkowo podróżnym będą służyły nowe wiaty, ławki, poręcze do odpoczynku na stojąco, a perony zyskają nowe oświetlenie. W zadaniu zaplanowano także montaż stojaków na rowery.
Nowe podkłady kolejowe na stacji Goleszów Górny, fot. I. Franek | Nowe podkłady kolejowe na stacji Goleszów Górny |