Zobaczyli wyjątkowe okazy flory i fauny
2018-05-23
W minioną sobotę (19 maja) polscy i czescy turyści zapoznali się z nowym szlakiem opisującym przyrodę pogranicza. Pomimo deszczowej aury, na wycieczkę ścieżką edukacyjną „Przyroda nie zna granic”, spod goleszowskiego GOK-u, o godz. 9.00 wyruszyło ponad 15 osób. W rolę przewodnika po świecie przyrody wcielił się dr nauk biologicznych - Tomasz Beczała. W trakcie wycieczki uczestnicy zobaczyli pospolite, ale również rzadkie i unikatowe okazy fauny i flory.
Pierwszy raz widziałam kumaki górskie z żółtymi brzuszkami, które odpoczywały w kałużach na Wyrchgórze i na Zimnych Wodach. Usuwanie korników i ich larw wraz z korą ze ściętego świerka (wykonywane przez pracowników Nadleśnictwa Ustroń), również zrobiło na mnie duże wrażenie – mówi jedna z uczestniczek wycieczki.
W trakcie wycieczki pogoda diametralnie się zmieniała. Na granicy polsko-czeskiej, czyli w miejscu, gdzie w ramach projektu został odrestaurowany krzyż oraz wykonano miejsce na polsko-czeskiej spotkania, już świeciło słońce.
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy pana Beczały, który bardzo ciekawie mówił o poszczególnych roślinach. Co warte podkreślenia, całość swoich opowieści odnosił do różnych aspektów życia ludzkiego, a nawet do starożytności – podkreślali uczestnicy wycieczki.
Po pokonaniu 10 km polscy turyści spotkali się z czeskimi, którzy poznawali przyrodę po swojej stronie granicy. Na granicy Polski i Czech, Lesznej Górnej i Wędryni, ponad 30 uczestników wydarzenia upiekło kiełbasę nad ogniskiem. Poczęstunek sfinansowały wspólnie gmina Goleszów i Wędrynia. Organizatorzy dziękują firmie FAMEKS z Goleszowa za przekazanie jednorazowych sztućców.
Przypomnijmy, że w październiku 2017 r. Gmina Goleszów i partnerska Gmina Wędrynia oddały do użytku nowy szlak edukacyjny łączący Polskę i Czechy. Całość prac była objęta współfinansowaniem środkami Unii Europejskiej z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těsínské Slezsko i budżetu państwa.
Tomasz Lenkiewicz
Usuwanie kornika | W Lesznej Górnej, fot. T. Lenkiewicz | Pieczenie kiełbasy |
Wspólne polsko-czeskie zdjęcie, fot. K. Grzybek |